Teorie spiknutí: Lži století, jejichž pozadí znají jen zasvěcení | Reflex.cz
nahoru

Teorie spiknutí: Lži století, jejichž pozadí znají jen zasvěcení

Jaroslav Šajtar8. června 2017 • 10:25
Heiko Schrang - Lži století, které znají jen zasvěcení.
Heiko Schrang - Lži století, které znají jen zasvěcení.
• foto: 
Wikimedia

Nemalá část lidí si odedávna libovala v nejrůznějších spikleneckých teoriích, ať už majících racionální podklad, nebo silně přitažených za vlasy. Jim nyní vychází vstříc pražské nakladatelství Grada Publishing, jež vydalo v překladu Daniela Helekala knihu německého spisovatele a autora bezplatně rozesílaných newsletterů Heika Schranga Lži století, které znají jen zasvěcení.

Hned úvodem je nezbytné poznamenat, že nejde o nějaké iracionální konstrukce coby výplod příliš bujné fantazie, ale o argumentačně velmi dobře podložené případy toho, kdy vlivné finanční skupiny a dříve nepředstavitelná moc médií ovlivňují chod dějin a manipulují s míněním zejména prostších a černobíle nazírajících lidí a korigují je k obrazu svému.

Některé aféry jsou prokázané již léta, jako například potopení luxusního britského parníku Lusitania 7. května 1915, při němž zahynulo 1198 osob včetně 128 amerických občanů. Tato tragédie podnítila v Novém světě nenávist dosud izolacionisticky smýšlejících Yankeeů vůči kaiserovskému Německu a uspíšila vstup USA do první světové války po boku Dohody. Jenže dlouhou dobu se zamlčovala skutečnost, že již 22. dubna 1915 vyšel v padesáti největších amerických denících inzerát německého velvyslanectví varující zaoceánské cestující před plavbou přes „velkou louži“.

Lusitania totiž převážela velké množství vojenského materiálu a byla vybavena podvrženými doklady o převáženém zboží. Teprve v prosinci 2008 o tom informoval deník Daily Mail. Ve světle tohoto odhalení tedy neobstojí tvrzení Spojenců, že Lusitania byla čistě civilní parník, a „barbarský čin“ německých ponorkářů vypadá poněkud jinak. Však také tuto kapitolu uvádí výstižný výrok Paula Valéryho: „Válka je doba, kdy se vraždí lidé, kteří se navzájem neznají, pro slávu a blaho lidí, kteří se navzájem znají, ale nevraždí.“


Ztopořené surreálno: Parádní erotický komiks
Ivan Adamovič 13. května 2017 • 14:25

Ztopořené surreálno: Parádní erotický komiks

Abychom se zaměřili hlavně na palčivou současnost, všimněme si Schrangova podrobného líčení, jak se vyráběly – dnes už všeobecně známé jako lživé – záminky k invazi do Iráku, kde se nakonec žádné zakázané zbraně hromadného ničení nenašly, či ke svržení libyjského vůdce Mu’ammara Kaddáfího. Ono svržení ovšem nevedlo k deklarovanému nastolení demokracie, ale k totálnímu rozvratu a nástupu radikálních islamistů doprovázenému od druhé světové války nevídanou uprchlickou vlnou, jíž Kaddáfí úspěšně zabraňoval a která zaplavuje Evropu a přivádí do ní tisíce džihádistů.

O tom, že na nátlak svých spojenců v NATO a Evropské unii se Spolková republika musela vzdát dosavadní tvrdé marky výměnou za sjednocení Německa a přijmout euro, jehož budoucnost je, uhlazeně řečeno, nejistá, už psal i tištěný Reflex, takže tuto kapitolu Schrangovy knihy nebudeme rozpitvávat. Každopádně jeho dílo stojí za pozorné přečtení, a hlavně hlubší zamyšlení. To, co se kolem nás děje, totiž opravdu není normální.

Stalinova dcera: Pohnutý život potomka sovětského diktátora
JAROSLAV ŠAJTAR 11. května 2017 • 11:07

Stalinova dcera: Pohnutý život potomka sovětského diktátora

Snajpři teď letí. Seznamte se s nejlepším odstřelovačem Wehrmachtu
JAROSLAV ŠAJTAR 9. března 2017 • 10:38

Snajpři teď letí. Seznamte se s nejlepším odstřelovačem Wehrmachtu

Jaroslav ŠajtarMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější