Pražská prozaička Bianca Bellová napsala svou dosud nejlepší knihu, román Jezero | Reflex.cz
nahoru

Pražská prozaička Bianca Bellová napsala svou dosud nejlepší knihu, román Jezero

Kateřina Kadlecová13. října 2016 • 10:00
Bianca Bellová, Jezero
Bianca Bellová, Jezero
• foto: 
Nakladatelství Host

„Obloha nad jezerem je teď těžká jako olovo, těžkoto­nážní mraky zaléhají celý obzor jako starý tlustý muž no­vomanželku o svatební noci,“ popisuje bezútěšné prostředí svého nejnovějšího příběhu česká překladatelka a prozaička Bianca Bellová, autorka Sentimentálního románu (2009), novel Mrtvý muž (2011) a Celý den se nic nestane (2013) a řady povídek.

Bildungsroman Jezero, který vydalo nakladatelství Host v půli září, má mnoho neznámých: neurčité místo (zdevastovaná krajina některé z postsovětských republik?), čas (jen pár let stará minulost?), závěr (ponor k tajemství dětství, nebo do náruče smrti?). Jisté je jedno – popis bolestného dospívání kluka Namiho lecčíms připomene jeden z nejsilnějších českých porevolučních románů, Paměť mojí babičce (2002) Petry Hůlové.

Prostým, přesným jazykem odvyprávěný nadčasový příběh, v němž se neukotvený jedinec sotva na prahu dospělosti dostává z bezvýchodné venkovské chudoby do nebezpečného, prohnilého města, skvěle vystihuje atmosféru mezi Soudruhem a Duchem, kde se tradiční způsob žití a uvažování mísí s novými pořádky a zásadní roli hrají běsi, alkohol, šamani a absentující rodinné zázemí.

Klub rváčů 2: Výrobce mýdla a teroristů Tyler Durden se po dvaceti letech vrací v komiksu

Pytel brambor se v tom bohem zapomenutém prašném kraji šmelí za ukradený kýbl jeseteřího kaviáru z rybí fabriky, která co nevidět zavře, vody „životadárného“, otráveného jezera přinášejí okolním lidem obživu i smrt a desatero ran egyptských tu nabývá jen o trochu mírnější podoby.

Syrovou, nemilosrdnou, apokalyptickou prózu Bianky Bellové budete číst s údivem. Je to kniha tvrdohlavá, netykavá a čtenáři se až do poslední věty vzpírá, a přesto se nebudete moci odtrhnout. Takto suverénně, autenticky napsané dílo s jasným záměrem, precizní a jednolité, si zaslouží ocenění.

Recenze románu Jezero vyšla v Reflexu č. 39.

Hory masa na stránkách letního čtení: Komiksy, co nás dorazily
RICHARD KLÍČNÍK 25. srpna 2016 • 14:14

Hory masa na stránkách letního čtení: Komiksy, co nás dorazily

Mezi řádky bublin: Ségry to nemají lehké
RICHARD KLÍČNÍK 23. června 2016 • 20:44

Mezi řádky bublin: Ségry to nemají lehké
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,350
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější