Nejukecanější hrdinové Marvelu jsou tady! A zase ti Avengers… | Reflex.cz
nahoru

Nejukecanější hrdinové Marvelu jsou tady! A zase ti Avengers…

Richard Klíčník15. září 2016 • 14:20
Nejmocnější hrdinové Marvelu - Avengers
Nejmocnější hrdinové Marvelu - Avengers
• foto: 
Archív

Koncem srpna na novinových stáncích a v komiksových speciálkách přistála první kniha nové komiksové „červené“ řady Nejmocnější hrdinové Marvelu. Vzhledem k tomu, že ještě neskončila předchozí, stodvacetidílná „černá“ řada Ultimátní komiksový komplet, také od Marvelu, se jedná o docela riskantní marketingový tah. Anebo ne?

Tyhle komiksové komplety, které stojí cca polovinu ceny stejného komiksu vydaného „normálním“ vydavatelstvím, slaví v Evropě úspěch, kdekoli se objeví. Americké komiksy staršího data na Starém kontinentu nikdy pořádně nevycházely, a tak mají čtenáři konečně možnost seznámit se s historií dnes filmově tolik propíraných superhrdinů. Nakonec zjistí, že tak jako v životě je někdy lepší se po historii dané osoby raději nepídit – ale aspoň si nemůžeme stěžovat, že nám nikdo nedal šanci.

Komiksů bude celkem šedesát a na Wikipedii se můžete dočíst, co všechno nás čeká. Pokud se o komiksy zajímáte a scénu sledujete, zjistíte, že některé už u nás vyšly. A v jistých případech dokonce hned dvakrát, jednou jako součást černé řady (aneb když už mám koupená práva, tak to musím otočit). Pokud jste ovšem komiksem nepolíbení, můžete zkusit kupovat celou řadu a uvidíte sami.

Hulk, Iron-man, Thor a další

Začíná pěkně od A, tedy od Avengers, což je rovnou celý tým nejmocnějších hrdinů Marvelu, přesně jak slibuje název celé kolekce. A co že vás v úvodní knize čeká? První sešit Avengers vůbec, ze září roku 1963, v němž je pod taktovkou Stana Leeho celý tým s Hulkem, Iron-Manem, Thorem, Ant-Manem a Wasp ustaven. A pak scenárista Kurt Busiek, jeden z největších komiksových kecálistů 90. let minulého století. Jeho práce je totální mainstream, není vůbec v ničem objevná. Sloužit ale může jako učebnicová ukázka superhrdinského komiksu těsně před zlomem vedoucím k větší realističnosti komiksových scénářů, který přinesl začátek tisíciletí.

Nejkrásnější knihovny světa: George Peabody postavil v USA katedrálu pro knihy

Busiek trpí grafomanstvím, a tak se připravte na opravdu velkou dávku textu. Vysvětlení, popisy, opisy, uvádění do kontextu, vyvádění z kontextu… A pak je v komiksu ještě vlastně taky Ultron, arcinepřítel Avengers. Údajně má jít o nejlepší příběh s oblíbeným a již od 60. let se objevujícím robopadouchem. Je-li tomu tak, nemůžeme se divit, že ve filmových Avengers 2 diváky robotí zlořád příliš nepřesvědčil. V Busiekově podání je to totiž poměrně nudné čtení. Ale doba podobné komiksy akceptovala, a pokud se tato kniha dostane do ruky čtenáři bez zkušenosti s moderním stylem vypravování, mohlo by mu volnější tempo dokonce vyhovovat.

Komiks za tisícovku

Popatříte-li na tuto knihu se zalíbením, určitě vás potěší, že nakladatelství BB/art v roce 2011 vydalo objemnou Busiekovu publikaci Avengers Do boje!, která dějově přímo předchází právě vydanému prvnímu svazku Nejmocnějších hrdinů. Také ji kreslil George Pérez, jenž podobně jako Busiek nenadchne, ale ani neurazí.

Belgičan vymyslel hru, která místo Pokémonů loví knihy. Novinka v zemi slaví úspěch

Pokud se do sbírání pustíte a nestihnete jednotlivé díly zakoupit u stánku s novinami, nevěšte hlavu. Starší knihy stále můžete pořídit v komiksových speciálkách, konkrétně v Comicspointech a v Arkhamu. Sice se asi nebude opakovat situace některých svazků první černé šedesátky, za něž se dnes na Aukru nabízí přes 1000 Kč a jinak jsou zcela nedostupné, ale stále platí, že máte jedinou příležitost. Tyhle komiksy už česky nikdy znovu nevyjdou.

Hory masa na stránkách letního čtení: Komiksy, co nás dorazily
RICHARD KLÍČNÍK 25. srpna 2016 • 14:14

Hory masa na stránkách letního čtení: Komiksy, co nás dorazily

Bojujeme s extremismem, ne s islámem, tvrdí Karima Bennoune, spisovatelka původem z …

Richard Klíčník


Klíčová slova: komiks, Marvel, Avengers, knihy


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
23,070
29,320
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější