nahoru

Nejkrásnější knihovny světa: George Peabody postavil v USA katedrálu pro knihy

Martin Mrázek 8. září 2016 • 16:17
Nejkrásnější knihovny světa: George Peabody postavil v USA katedrálu pro knihy
foto: Profimedia.cz

V Baltimoru se mu podařilo vydělat jmění, a tak se v druhé polovině 19. století George Peabody rozhodl místní komunitě odvděčit. Daroval (tehdy astronomických) 300 tisíc dolarů na výstavbu instituce, která měla umožnit vzdělání každému, kdo o něj stál. Součástí komplexu se stala i knihovna, jejíž neopakovatelná atmosféra nepřestává udivovat dodnes.

Neoklasicistnímu interiéru dominuje 20 metrů vysoké atrium, které zároveň slouží jako studovna. Centrální prostor je pak kolem dokola oklopen pěti patry, jež jsou do posledního místa naplněné knihami. Celkem zde naleznete 300 tisíc svazků, přičemž většina z nich pochází logicky z 19. století. Knihovna dodnes plní svůj původní účel, i když v posledních letech začíná být spíše místem pro společenská setkání a také svatby. Obřad se 125 hosty vyjde v tomto unikátním prostoru v přepočtu na 800 tisíc korun.

Katedrálu knih, jak své dílo nazval architekt Edmund G. Lind, si můžete podrobně prohlédnout v naší galerii.Klíčová slova: USA, knihovna, Baltimore, George PeabodyDiskuse ke článku