nahoru

Pssst! Věž, koupíš věž? Never more veksláckému způsobu, jakým se arcibiskupství zbavuje Jindřišské věže

Redakce Reflexu 11. ledna 2023 • 11:20
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Marek Douša

Máte věž? A můžu ji vidět? Může ji vidět každý, už docela dlouho stojí u kostela sv. Jindřicha v Praze. Patří Arcibiskupství pražskému, které ji ale prodává způsobem ne zas tak starým – připomínajícím kšeftování s bony a valutami před sotva čtyřiceti lety. A to si kus památkové rezervace zapsané na seznamu dědictví UNESCO nezaslouží. Lepší vizuální identitu než tu čerstvou by si možná zasloužilo pražské Výstaviště. A pořádně napráskat si naopak zaslouží kruhy blízké švédské nobelovské akademii za sexuální násilí, které odkryla kniha Kruh.

Veronika Bednářová: Kdo jste nečetli, neuvěříte. Poprvé po 75 ­letech se v roce 2018 neudělovala Nobelova cena za literaturu. Důvodem bylo sexuální násilí a jeho krytí v kruzích blízkých prestižní Švédské akademii. Odhalily ho investigativní reportáže pětatřicetileté Matildy Voss Gustavssonové, na jejichž základě napsala knihu Klub, jež vyšla loni i v češtině. Je to čtení neuvěřitelné právě proto, že se celá kauza odehrává ve švédském kulturním milieu. Taky jste si naivně mysleli, že ve Švédsku se přece nic takového stát nemůže?

Vojtěch Rynda: Soutěž o novou vizuální vizuální identitu pražského Výstaviště sice proběhla už v roce 2020, ale vítězný návrh Terezy Hejmové, Štěpána Malovce a Martina Odehnala do veřejného prostoru (například prostřednictvím polepu tramvaje) proniká až v posledních týdnech. Jeho klíčovým principem je kontrast patkového a bezpatkového fontu. V celkovém konceptu dává smysl, ale v jednotlivých projevech – třeba na ceduli na vstupní bráně – působí lacině, jako by si někdo hrál s písmenky ve Wordu.

Marek Gregor: Vůbec by mě nenapadlo zpochybňovat výsostné právo nakládat s vlastním majetkem, ale způsob, jakým Arcibiskupství pražské nabízí k prodeji Jindřišskou věž, mi připomíná praktiky pražských veksláků osmdesátých let minulého století, když sídlili v Hotelu Jalta na nedalekém Václavském náměstí.

Never more novodobým vekslákům s památkami v historickém centru Prahy.

Redakce Reflexu


Klíčová slova: never more, kultura, názory


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.