nahoru

La Putyka a finský režisér Maksim Komaro oslaví v novém kusu Senses krásný a nevysvětlitelný svět cirkusu

-bed- 30. listopadu 2022 • 16:00
La Putyka a finský režisér Maksim Komaro oslaví v novém kusu Senses krásný a nevysvětlitelný svět cirkusu
foto: Petr Chodura/Cirk La Putyka

Už šestou inscenaci nazkoušel se souborem Cirk La Putyka finský režisér MAKSIM KOMARO, umělecký šéf finské formace Circo Aereo, žonglér a jedna z nejdůležitějších osobností novocirkusového divadla v Evropě. Novinka La Putyky SENSES, která má premiéru v pátek 2. prosince v pražském prostoru Jatka78, oslavuje existenci svobodného, vtipného cirkusu.

Senses má 65 minut, hodí se pro dospělé i pro děti už od šesti let a propojuje různé cirkusové disciplíny – od vzdušné a pozemní akrobacie přes skoky na teeterboardu až po žonglování nebo chůzi na chůdách. Najdete tam i pantomimu, současný tanec, magii, klauniádu i práci s objekty. Vedle režiséra, který s La Putykou spolupracuje už od roku 2011, se na vzniku podílí i další finští tvůrci z okruhu souboru Circo Aereo – choreografka Ilona Jäntti a světelný designér Juho Rahijärvi. Na jevišti Jatek78 se představí kmenoví členové souboru Cirk La Putyka Šárka Fülep Bočková, Adéla Míšková, Helena Nováčková, Michal Boltnar, Daniel Komarov, Jiří Weissmann, Filip Zahradnický, Valentin Verdure a v alternaci Jiří Kohout/Adam Joura.

Druhý domov

„S inscenací Senses chci pokračovat v linii své tvorby, která oslavuje cirkus jako takový – svobodný, neustále v pohybu, který se dá těžko popsat slovy, krásný a vtipný zároveň,” vysvětluje Maksim Komaro, pro kterého je, jak sám dodává, soubor La Putyky „druhým domovem“.  

„Přeji si, aby diváci odcházeli s veselou myslí a plni inspirace. S vírou, že umění a láska představují pozitivní věci, které nás odlišují od zvířat a které máme střežit. Aby diváci spolu s námi oslavili sílu fantazie a představivosti,“ uzavírá Maksim Komaro, který za poslední dekádu nazkoušel s La Putykou úspěšné tituly Slapstick Sonata, Play, Batacchio a Isole; během covidové karantény pak vznikla také inscenace Kaleidoscope, kterou celou nazkoušel z Helsinek přes aplikaci ZOOM s akrobaty na Jatkách… 

Senses jsou tedy už šestou autorskou inscenací Maksima Komara s tímto českým souborem; hrát se budou do 18. prosince 2022 a poté znovu v bloku v únoru 2023.   

Celý rozhovor s Maksimem Komarem vychází 8. prosince. Přečtete si ho v tištěném Reflexu č. 49 nebo v PREMIUM+.

 

-bed-Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.