nahoru

Úroveň filmů v českých kinech: Blbější vyhrává

Darina Křivánková9. září 2010 • 15:55
Film Kajínek má největší návštěvnost v českých kinech za poslední týden.
Film Kajínek má největší návštěvnost v českých kinech za poslední týden.
• foto: 
ČTK

Víte, jak poznáte dobrý český film od toho blbého? Na ten blbý chodí davy, na ten dobrý ani noha. Aktuálním příkladem jsou tituly Kajínek a Největší z Čechů.

 

Kajínka najdeme v žebříčku návštěvnosti za uplynulý víkend na prvním místě (je tam už pět týdnů), na kontě má 600 tisíc diváků. O jejich spokojenosti už žebříček mlčí. Někde na jeho konci (osmnáctá příčka) se krčí Největší z Čechů a u něj údaj, jenž se pohybuje kolem čtyř tisíc prodaných vstupenek. Troufám si tvrdit, že většina z těch čtyř tisícovek diváků odcházela z kina v dobrém rozmaru a neměla pocit, že zmarnila dvě hodiny svého života.

 

Mezi oběma filmy je rozdíl několika tříd. Škoda, že to lidé nevidí. Natočit film o Kajínkovi byl objektivně geniální producentský tah, je vlastně docela jedno, jak se příběh recidivisty ve filmu interpretuje a jakých kvalit dosahuje jeho filmové zpracování; lidi na něj přijdou, protože jsou prostě zvědaví. Jdou i ti, kteří do kina jinak ani nepáchnou. Kajínek je stále živé téma, pořád z něj teče krev, pořád tepe a divák může mít pocit, že se vlastně také stává součástí jeho kauzy. Byť jen tím, že jde do kina na „pohádku o hodném Kajínkovi“. Nedílnou součástí úspěchu musí být přímočarost a jednoduchost vyprávění, hlavně ničím nepřekvapovat a nabídnout lidem přesně to, co chtějí vidět. A také se netvářit chytřeji než dav, který přece musí nejlépe vědět, jak to s Kajínkem ve skutečnosti bylo. Tohle jde Petru Jáklovi dobře, nikdy se nesnažil předstírat, že je intelektuál.

 

Jenže i jít lidu naproti je umění. Robert Sedláček se o to pokusil ve filmu Největší z Čechů. Natočil snímek o obyčejných lidech, kteří se pokoušejí o nejrůznější bizarní rekordy. Leckteré z nich můžeme vidět v obou aktuálních televizních talentových show – zatímco tam na ně čumí davy, do kina zabloudí jen málokdo. Ono totiž nejde tolik o obsah, ale o to, jak se to zabalí. Takže malý nezávislý film nemá šanci, protože se nesnaží předstírat, že jde o cirkus. A navíc je tak trapně chytrý (i když se na nikoho nevytahuje a tvůrci si utahují hlavně sami ze sebe) a humor je tu dávkovaný tak sofistikovaně a herci jsou zbytečně moc dobří a těch témat je tu vlastně taky nějak hodně. A také se tu nepředkládají předžvýkané instantní pravdy, ale kladou se tu otázky, což je vlastně nehorázné.

 

Nejsem si jistá, jak dlouho bude ještě Roberta Sedláčka bavit role umělce bojujícího o své místo na slunci. Jestli to jednou zabalí, bude to naše chyba. On se snažil, točil dobré filmy. Že nám to nebylo dost dobré? Naše mínus.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,990
22,940
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější