nahoru

Čína prohrála malou volební válku v Hongkongu, velká porážka ji čeká na Tchaj-wanu

Viliam Buchert25. listopadu 2019 • 11:00
Čína prohrála malou volební válku v Hongkongu, velká porážka ji čeká na Tchaj-wanu
foto: Reuters

Čínská komunistická vláda kvůli své agresivní politice podpořené brutalitou bezpečnostních sil proti demokratickému hnutí v Hongkongu, prohrála v této bývalé britské kolonii nedělní místní volby. Ty sice nemají zásadní vliv na reálnou moc v Hongkongu, ale byly referendem proti Pekingu. Další test čeká Čínu při lednových prezidentských volbách na Tchaj-wanu. Tam ji podle průzkumů čeká další velká porážka.

Volby do 18 místních rad v Hongkongu nerozhodují o tom, kdo reálně nad touto někdejší britskou kolonií, která od roku 1997 patří Číně, vládne. Tentokráte ale byly velkým varováním pro čínskou komunistickou vládu, která se snaží udržet moc v Hongkongu pomocí policejní brutality, kterou uplatňuje proti prodemokratickým demonstrantům. To vedlo na druhé straně i k nebývalé radikalizaci protirežimních odpůrců a Hongkong, jedno z finančních center světa, ovládl v posledních měsících občas chaos.

Nedělní volby se přesto uskutečnily v poměrném poklidu a jejich výsledek je pro Peking zdrcující – ze 452 přímo volených míst získali prodemokratičtí kandidáti až 390 míst. Propekingské strany ztratily v místních radách naprostou většinu svých pozic a v příštích letech nebudou moci na této úrovni nic ovlivnit.

Pro Peking je to prohraná malá válka, ale zásadně to zkomplikuje další vývoj v Hongkongu. Čína zde nemá pro sebe žádné řešení, které by jí vyhovovalo. Pokud postupně ustoupí některým požadavkům prodemokratických sil, pomůže vytvořit na svém území ostrůvek větší svobody, což by se mohlo v budoucnosti přenést i do dalších oblastí země. Pokud se rozhodne, například vojensky, vzpouru potlačit, nenávratně ztratí respekt minimálně dvou generací obyvatel Hongkongu. Bude proto hledat určitý kompromis, jenže je otázkou, zda na něj po všech excesech u obou stran už není pozdě. V každém případě Peking čeká nelehké rozhodnutí.

O tom, že z dlouhodobého hlediska se nevyplatí proti prodemokratickým skupinám používat sílu, se brzy Čína přesvědčí i jinde.

Tchaj-wan otočil

Další volební porážka čeká podle všeho pekingskou vládu na začátku příštího roku, kdy se na Tchaj-wanu, který Čína označuje za svoji odtrženou provincii, uskuteční 11. ledna prezidentské volby. Podle průzkumů je dnes jejich jasnou favoritkou stávající prezidentka Cchaj Jing-wen (ta například přijala v Tchaj-peji 30. března pražského primátora Zdeňka Hřiba), která nepodporuje další sbližování své země s pevninskou komunistickou Čínou. Přitom Peking Cchaj významně „pomohl“. Až do letošního června podle průzkumů současná hlava státu nevedla pořadí kandidátů, jenže když začala Čína brutálně potlačovat prodemokratické demonstrace v Hongkongu, tchajwanští voliči prudce změnili názor a vše svědčí o tom, že Cchaj se stane opět prezidentkou. Tchajwanci se prostě bojí nedemokratických čínských postupů.

Přes poslední prohru v Hongkongu i nastávající porážku na Tchaj-wanu, je zřejmé, že Čína nehodlá demokratizovat svůj režim. Nenachází v těchto událostech pro sebe zásadní poučení. Na jednu stranu tomu lze rozumět, protože udržet pohromadě obrovskou říši není snadné a k tomu bohužel v tomto případě lépe slouží totalitní systém. Sen o „Velké Číně“ by se po zavedení demokracie a svobody zhroutil. Na druhou stranu vláda v Pekingu nebude moci donekonečna omezovat ve všem nastupující generace, protože ty na to na rozdíl od svých předků už nejsou stavěné. Co to znamená pro říší středu, pro Hongkong či Tchaj-wanu, to ale zatím zůstává záhadou.

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější