Karel Steigerwald: Zacvičil by Andrej Babiš i se soudy a soudci? | Reflex.cz
nahoru

Karel Steigerwald: Zacvičil by Andrej Babiš i se soudy a soudci?

Karel Steigerwald13. září 2019 • 11:10
Premiér Andrej Babiš - ilustrační snímek
Premiér Andrej Babiš - ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

Státní zástupce zastavil trestní stíhání Babiše a dalších v kauze Čapí hnízdo. Po podivném a neobvyklém rozpliznutí žaloby na Babiše upínají se naděje občanů bažících po spravedlnosti k nezávislému soudu. Ten by měl podle zákonů objektivně Babišův případ zvážit a Babiše buďto potrestat, nebo odsoudit. Já si to také myslím. Je to cesta ke spravedlnosti.

Před nečitelným rozhodnutím státního zástupce tu cestu většina občanů viděla už v policii a probíhajícím vyšetřování. Zárukou byli státní zástupci. Obavy vzbuzovaly jen zásahy Babišovy vládní administrativy, která, jak se zdá, mohla čistit cestu k Babišově nevině nepřípustnými prostředky. Po Šarochově podivném závěru se ty obavy potvrdily a naděje na spravedlivé řešení Babišovy kauzy se posunuly o stupeň výš, k soudu.

Splnit se tam bohužel nemusí. Dr. Rath se dočkal soudů všech druhů. Celé to trvalo sedm let, než konečně přišel rozpačitý sedmiletý trest, kterým to nekončí. Dalším krokem bude dovolání k Nejvyššímu soudu a Rath s tím triviálním případem půjde až do Štrasburku. Krok za krokem se stává jakýmsi hrdinou, srovnatelným s bojovníky proti nacismu, k nimž se sám přirovnal. Dr. Rath je proti Ing. Babišovi postava téměř bezmocná, ale ze soudů vytěžil tento bývalý hejtman za ČSSD mnoho.

PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
Bohumil Pečinka 12. září 2019 • 15:12

Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud

Sedmiletý boj je pro jedny triumfem spravedlnosti, pro druhé nepochopitelným vítězstvím silného Ratha nad slabými soudy. Lze očekávat, že Šarochovo nepochopitelné rozhodnutí, s nímž se dnes veřejnost seznámila, by mohlo být proti soudnímu jednání, kdyby k němu došlo, pouhým čajíčkem. Obava zní, že Ing. Babiš, stonásobně mocnější než dr. Rath, mohl by i u soudu docílit stonásobně většího úspěchu než prohnaný, leč nepříliš mocný krajský hejtman.

Když Babiš k soudu nepůjde, utrží česká spravedlnost sice další úder, ale veřejnost bude paradoxně ušetřena té hanby, že neuvidí, jak by Ing. Babiš s celým nezávislým soudnictvím mohl zacvičit. Tak to vypadá se spravedlností u nás.

Trapné snímky, které neměl nikdo vidět. Tyhle fotky zakázal sám Hitler
Babišova moc je neuvěřitelná, v důchodech páchá zločin, chci být premiér a Česko…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Vsadil jsem, že ANO nevyhraje. Nevyšlo to, říká volební sázkař na plný úvazek Michal Sirový
PREMIUM X Josef Mašín: Z chytrých komunistů se stali kapitalisti, ti blbější zůstali ve straně a dál sní o komunistickém ráji

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější