Jsme tlustí. Držme se poučky Vítězslava Jandáka a vrhněme se na politiku, hubenej politik je podezřelej | Reflex.cz
nahoru

Jsme tlustí. Držme se poučky Vítězslava Jandáka a vrhněme se na politiku, hubenej politik je podezřelej

Jana Bendová26. června 2019 • 13:00
Obezita způsobuje zdravotní problémy.
Obezita způsobuje zdravotní problémy.
• foto: 
iStock.com

Jsme tlustí. A pořád na váze přibýváme. Rok co rok nás proto odborníci naléhavě varují. I nyní: obézních je u nás už čtvrtina žen a víc než pětina mužů, další čtvrtina populace trpí nadváhou, rychle tloustnou i děti. Nejsme v tom ale sami, během desetiletí prý bude obézní každý druhý Evropan. Euroráj to na pohled.

Obezita je nejhorším zdravotním rizikem bohatého světa. Jeho lékaři bubnují na poplach, tlouštíkům hrozí až třicítka závažných nemocí. Zdravotní pojišťovny vzdychají, nemoci z nadměrných kil už stojí zhruba tolik co z kouření. Američané kdysi v jedné z mnoha studií spočítali, že obézní člověk přijde zdravotnictví o sedmatřicet procent dráž než běžný pacient.

Státy proto neustále vymýšlejí, kde sehnat další miliardy, jak cvalíky velké i malé přimět k nežrání a k hýbání, sepisují preventivní programy, ale i represívní daně z hranolek, z cukrovinek, povinné i dobrovolné informování o kaloriích na potravinách či nápojích… Výsledek? Tloustneme vesele dál, předáváme štafetu svým počítačovým dětem a zeměkoule se pod námi prohýbá.

Flégr: Nová zjištění jsou šokující, toxoplasma obrovsky škodí zdraví. Snižuje…

Bůček a výloha cukrárny

U nás v Česku nemůžeme pomýšlet ani na vyšší zdravotní pojistné pro hříšníky (myšleno nejen cvalíky), pokud za šest miliónů lidí včetně dětí platí pojištění stát. Lékaři říkají, že právě kvůli dětem je nutné vytvořit ucelený systém, aby z roztomilých dětských faldíků nevyrostli obézní dospěláci. Potíž ovšem je – stěžují si mnozí z lékařů –, že říci dneska tuze oplácané mamince/tatínkovi cosi o oplácanosti její/jeho ratolesti patří k největším nepříjemnostem v ordinaci. V naší, korektní době je takové vyříkávání věcí těžké dvojnásob. Kuřáka lze pokárat snadno, cigáro není on, kilogramy nadváhy neleží vedle na stolku v krabičce.

Jasně, když pánbůh naděloval kila, nebyl vždycky spravedlivý. Jeden přibere i z pohledu do výlohy cukrárny, jiný se láduje bůčkem a prosvítají mu žebra. Skutečné důvody nadváhy a obezity však známe prakticky všichni. Jenže hodně zhubnout bývá těžší než přestat kouřit. Komu se to ani po další marné dietě nepodaří, měl by svá kila vrhnout do politiky. Jak jen zní ta okřídlená věta někdejšího poslance Vítězslava Jandáka? „Když je politik hubenej, je podezřelej, protože vypadá takovej nenažranej…“ Podíváme-li se na naši politickou reprezentaci, funguje to.

Profesor Lukeš: Mám extrémní názor, mytí rukou před jídlem je nesmysl. Parazity budou…
Vladimír Pikora: Podle oficiálních dat kouření prospívá zdraví
VLADIMÍR PIKORA 21. června 2018 • 15:03

Vladimír Pikora: Podle oficiálních dat kouření prospívá zdraví

 
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku
PREMIUM X Zelený Raoul: Tajemství hradního sklepení aneb Vstup přísně zakázán!
PREMIUM X Tenkrát v Hollywoodu: Příběh Quentina Tarantina a jeho zatím posledního filmu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější