Profesor Lukeš: Mám extrémní názor, mytí rukou před jídlem je nesmysl. Parazity budou děti brát v pilulkách | Reflex.cz
nahoru

Profesor Lukeš: Mám extrémní názor, mytí rukou před jídlem je nesmysl. Parazity budou děti brát v pilulkách

Čestmír Strakatý23. dubna 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Juliusem Lukešem
• video: 
Prostor X

Někdo musí zastávat extrémní názory a posouvat diskurz svým směrem. Parazitolog Julius Lukeš svojí prací žije. Leccos zkusil i na sobě, třeba v sobě měl roky tasemnici, kterou ale zabilo něco jedovatého, co snědl. To byl další pokus. Tvrdí, že lidé si škodí tím, jak se zbavují parazitů. Vede to k nemocem i změně bakterií ve střevech. Mikrobiom přitom ovlivňuje až 90 procent všech chorob.

Lukeš tvrdí, že někteří paraziti jsou člověku prostě prospěšní. Donedávna se ale mezi nimi nedělal rozdíl a likvidovali se, což se podepsalo na našem zdraví. Objevují se třeba záněty střeva, spojitost je přitom potvrzená. Různá varování před všemi parazity jsou prý blábolení. Podle Lukeše budeme jednou dětem dávat jejich vajíčka v pilulkách.

Lukeš přiznává, že některé jeho názory jsou odvážné, má pro ně ale argumenty. Říká třeba, že mytí rukou před jídlem a po něm je úplně špatně. Učit to děti je prý nesmysl a sterilizovat je není moudré. Vede to totiž k dramatickému nárůstu autoimunitních chorob a alergií. S hygienou se to prostě přehání a Lukeš radí vystavit děti na nějaký čas třeba skotu, nebo obecněji přírodě.

Profesor Ptáček: Vládnou nám bezcitní psychopati, za většinu nemocí si můžeme sami,…

Podle Lukeše nám neprospívají ani některé léky. Bereme hlavně příliš antibiotiky, které ničí i to užitečné, třeba řadu parazitů. To pak mění celý ekosystém v nás, hlavně střevní bakterie. Jejich vliv je přitom obrovský. Ovlivňuje nás ale taky jídlo a podle Lukeše se ukazuje, že bohatší lidé s pestřejší stravou jsou na tom lépe.

Jací parazité jsou pro člověka prospěšní? Jaké jsou důkazy pro jejich pozitivní vliv? Proč se Julius Lukeš necítí dobře mezi elitou, proč mu to slovo vadí? A co je další věc, pro kterou se teď nadchnul?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Janina Černá: Byla jsem závislá na cukru a jídlo bylo všechno. Může být jako drogy,…

Profesor Storch: Hrozí vymírání a války o vodu, nemůže za to ale změna klimatu. Česko…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,050
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější