Vladimír Pikora: Podle oficiálních dat kouření prospívá zdraví | Reflex.cz
nahoru

Vladimír Pikora: Podle oficiálních dat kouření prospívá zdraví

Vladimír Pikora21. června 2018 • 16:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Minulý týden jsem byl v Letňanech na koncertu Ozzyho Osbourna. Byl to úžasný koncert, ale dost mi ho kazili dva lidé před mnou. Pálili jednu cigaretu za druhou a vítr jak na potvoru foukal na mě. Když už dávali asi dvacátou, měl jsem sto chutí jim něco říct, ale pak jsem si říkal, že to svým způsobem tvrdou hudbu jaksi dokresluje a že mi to nevadí zas tolik, abych je musel omezovat. Vždyť sám Ozzy se kdysi málem ufetoval.

Oni to však asi viděli jinak. Pro ně spočívá svoboda v tom, že klidně omezují a obtěžují kouřem kohokoli. Právě kvůli takovým bezohledným lidem vzniká nová regulace a nové zákazy. Já ale zákazy nechci. Chci svobodu i za cenu určitého nepohodlí, které spočívá třeba v tom, že jakmile mě kouř začne obtěžovat už tolik, že to překoná i míru mé lenosti, zvednu se a půjdu dotyčného požádat, aby cigaretu uhasil nebo se posunul o kus dál. Zákazů už je tolik, že ani nevím, co ještě smím. Můj názor je, že když budou mít lidé rozum, zákazy vůbec nejsou potřebné a vše se vyřeší. Problém je, že lidé obvykle rozum nemají.

Ukazuje se to bohužel i v médiích a mezi politiky. Pozoruji v poslední době zprávy o tom, že prý poklesl podíl kuřáků ve společnosti o 3,5 % a prý za to může protikuřácký zákon. Bojím se, že tady jen někdo špatně interpretuje statistiku. Vlastně si tím jsem jist.

Václav Klaus ml.: Všechno se přece nedá uzákonit
Marek Stoniš 1. června 2018 • 09:33

Václav Klaus ml.: Všechno se přece nedá uzákonit

To je po krátkém uplatňování protikuřáckého zákona podobná blbost jako tvrdit, že nejnebezpečnější místo na světě je postel. Má to přitom logiku. Vážně! V posteli přece umře nejvíc lidí na světě. Tento příklad je ovšem tak absurdní, že jeho chybný výklad pochopí každý. U oficiálních studií to tak není.

Zdravotníci jdou dál. Tvrdí, že lidí hospitalizovaných s nemocemi souvisejícími s tabákovým kouřem meziročně ubylo o více než devět tisíc. To zní skvěle. Zapadá to i do obecného poznání, že kouření škodí zdraví. Jen idiot by to popíral. A prý za to opět může protikuřácký zákon.

Problémem je, že jiné statistiky tu první vyvracejí. Meziročně totiž vzrostlo inkaso spotřební daně na tabákové výrobky. A to hned čtyřikrát rychleji, než rostla sazba daně. Spotřebu můžeme popsat i prodanými kolky. Těch se prodalo meziročně více u cigaret i doutníků. A nárůst nebyl malý. Nebo je 25 miliónů krabiček málo? Jak to je možné, když ubylo kuřáků a protikuřácký zákon je příčinou toho, že bylo hospitalizováno o devět tisíc lidí méně?

Data jasně říkají, že spotřeba cigaret s protikuřáckým zákonem neklesla! To tvrdí jen fake news. Jestliže ale neklesla spotřeba cigaret a ubylo nemocných, tak jediné logické vysvětlení je, že cigarety jsou zdravější, než bývaly. To však zní jako blbost, že ano? Logičtějším vysvětlením je, že nemocných ubylo z nějakých jiných důvodů a jen idiot to spojil s protikuřáckým zákonem.

Kubera: Po zákazu kouření nás čeká veganství! Stát chce lidi ochočit a řídit až do smrti

Někteří lékaři brojící proti cigaretám mají jasno. Prý za to může jiná forma spotřeby cigaret. To už je i v rámci fake news velký úlet. Podle lékařů si asi kuřák koupí cigaretu, zlomí ji a vítězně zahodí. Obávám se, že to zní logicky jen některým lékařům. Ekonomovi to zní jako naprostá dezinterpretace a už se bojí, že by ho tací lékaři měli léčit.

Analytik vidí problém v tom, že lékaři studii statisticky nezvládli. Oslovili jen málo lidí. Studie je i vnitřně nekonzistentní, když tvrdí, že kuřák vykouří v průměru téměř stejné množství cigaret jako před rokem. Pak není jasné, kde se ten pokles kuřáků bere.

Někteří to vysvětlují psychologicky. Lidé, kteří se vnitřně odhodlávají ke skončení s cigaretami, prý v úplném závěru kouří své životní maximum a jedou jak fabriky, aby si ty poslední dny kouření užili. Jako makroekonom se bojím, že to trh s cigaretami jako celek neovlivní, ačkoli tvrzení samo o sobě může platit.

Český venkov: Ano, někde už je líp... A někde ne
Marek Stoniš 25. dubna 2018 • 16:26

Český venkov: Ano, někde už je líp... A někde ne

Celá propaganda kolem protikuřáckého zákona jen zapadá do mého vidění světa. Zákazy jsou k ničemu. Stav věcí nezlepšují. Spotřeba se jen přesouvá z hospod jinam, kde není pod kontrolou.

Data prokázala jediné: Že zákaz kouření nevede k nižší spotřebě cigaret.

Naopak data nepotvrzují oficiální propagandu a fake news z nejvyšších pater politiky. Novináři šířící fake news o protikuřáckém zákoně jen potvrdili, že statistika je jak podprsenka. Ukáže jen to, co má. Proto ji manipulátoři rádi používají. Problémem je, když ji neumějí, protože pak se sami usvědčí ze lži.

Makroekonom vidí věc jinak než lékaři. Problém je v tom, že společnost volá po ministerstvu pravdy a přestává myslet. Selský rozum napovídá, že na vyhodnocení zákona je po roce moc brzo. Zákazy a utahování šroubů ekonomice nepomáhají.

Pivo jako český národní nápoj dostává na frak. Fackuje ho EET a protikuřácký zákon. Co…

Totéž vidí i jinde u věcí, jež nejsou prospěšné podobně jako cigarety. Lidé volají po trestech za lichvu a po zákazu reklam na úvěry. Lepší než zákaz reklamy na úvěry je lidi vzdělat. Když mohou být na krabičce vyfocené plíce, tak by před reklamou na úvěr mohl být slogan, že úvěr může vést k předlužení a k exekuci. Tím by bylo regulátorům učiněno zadost a zbytek by byl o naší svobodě bez zákazů.

Podle mě to je stejné jako s cigaretami. Budu dětem vysvětlovat, že cigarety jsou nezdravé. Zároveň jim ale řeknu, ať si to klidně v dospělosti někdy zkusí, chtějí-li, a pochopí, že to není žádná výhra. Zákazy vedou jen k tomu, že to jako tvrďáci zkoušejí v partě bez kontroly. S úvěry to je stejné. Zákaz povede jen k něčemu, jako vidíme u nelegálních drog. Prostě tu budou, ale nabalí se na ně další kriminalita.

Že boj s fake news a pochybnými servery jsme už prohráli, tvrdí jen věční zakazovači a omezovači svobod. Spíše s těmi jsme už boj prohráli. Kvůli nim přibývá zákazů jako hub po dešti. Cestou není zákaz, ale přístup k informacím a vzdělání.

(Ne)svoboda na čtyřech kolech aneb Absurdní směrnice zeleného ekologismu
H**no versus H****. Bizarní pokus JXD ukázal, proč Google umělou inteligenci nikdy …

Vladimír PikoraVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější