Jak konečně zrychlit stavební řízení? Jedna legislativní „drobnost“ by nás mohla vrátit mezi civilizované země | Reflex.cz
nahoru

Jak konečně zrychlit stavební řízení? Jedna legislativní „drobnost“ by nás mohla vrátit mezi civilizované země

Petr Kolman9. června 2019 • 17:45
Byrokracie: Stát zasahuje do všeho
Byrokracie: Stát zasahuje do všeho
• foto: 
Profimedia

Délka stavebního řízení je v Česku velmi rozvleklá a tristní. Dle aktuálních statistik Světové banky dosahuje průměrná doba, za jakou získáte stavební povolení, v ČR neskutečných 246 dní. Pro srovnání – v Dánsku na vyřízení stavebního povolení stačí 64 dní. V rámci Evropy jsme na chvostu, což se ví již dlouho. Otázka zní: Co s tím? Jedno řešení mě napadá.

Délka stavebního řízení má mimo jiné neblahý vliv na cenu nemovitostí. Čím méně je dostavěno bytů a domů, tím logicky rostou i jejich ceny. Ostatně před každými volbami politici rázně slibují, že stavební řízení zrychlí. Dokonce to již „troubí do světa“ i třeba před komunálními či evropskými volbami, přestože ty se stavební legislativou nesouvisí. Sliby se slibují a voliči se radují. Nechci jen rozšiřovat řady reptalů, raději si dovoluji předložit stručný legislativní návrh na zrychlení správního řízení.

Stavební řízení se v Praze táhne déle než v Zimbabwe. Ceny bytů rostou kvůli úředníkům,…

Jedním z nešvarů nejen stavebního řízení jako podmnožiny správního řízení jsou takzvané blanketní (prázdná) odvolání. Pro neprávníky připomeneme, že jde o takové odvolání, které účastník řízení sice podá včas v zákonné lhůtě, ale neobsahuje žádné důvody. Ano, vůbec žádné, jen odkaz že bude podání doplněno po lhůtě. Asi chápete, proč je účastníci podávají – prostě nestíhají lhůtu. Laik by si řekl: Nestíháš podat odvolání, tak máš smůlu. Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí. Nicméně dle většinové české soudní judikatury a doktríny platí, že správní úřady musí v případě, že odvolání neobsahuje (žádné) odvolací námitky, ale odvolatel požádá o stanovení lhůty k doplnění odvolání, takovou – de facto náhradní – delší lhůtu stanovit.

Takové prodlužování lhůt logicky zdržuje celý postup. Nejedná se jen o (náhradní) lhůtu samotnou, na rychlost řízení má nezanedbatelný negativní vliv i fakt, že takto se reálně podají i odvolání, která by jinak nebyla ve hře – a tudíž by se správní rozhodnutí již stalo dávno pravomocným. Odvolání má odkladný (suspenzivní) účinek, a rozhodnutí tedy není kvůli podanému odvolání pravomocné, tedy vykonatelné a realizovatelné. Netřeba dodávat, jak to zpomaluje celý proces.

Proto navrhuji: Zakažme blanketní odvolání. Čím dříve, tím lépe. Určitě by to prospělo rychlosti řízení. Nepopírám, že zejména právníci z neziskovek budou asi brblat. Vím, není to samozřejmě žádný legislativní všelék, ale drobný krůček k zefektivnění a zrychlení stavebního řízení by to dozajista byl, páni politici. Jak říká s oblibou prezident Zeman, je lepší zapálit malou svíčku, než neustále proklínat temnotu. Nebo ne?

Autor je právník.

Karel Steigerwald: Komunisti chtějí privatizační revanš, ale možná jdou po krku…
Naše planeta je nádherná: Snímky ze slavné soutěže nejlepších fotografů krajiny vám…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější