Marek Stoniš: Obhajoba Ladislava Jakla aneb Jak se pražské kavárně zdrclo sójové latéčko | Reflex.cz
nahoru

Marek Stoniš: Obhajoba Ladislava Jakla aneb Jak se pražské kavárně zdrclo sójové latéčko

Marek Stoniš29. března 2019 • 13:00
Ladislav Jakl
Ladislav Jakl
• foto: 
Robert Klejch

Z prvních reakcí ke zvolení Ladislava Jakla do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání:„Proboha, to snad ne.“ „Prosím, řekněte mi, že to není pravda!“ „Ten tam opravdu chyběl.“ „Ten Klausův zmrd?!“ "Dno."

Profesionální pachatelé dobra v neziskovkách i mimo ně se při zjištění faktu, že byl poslanci do RRTV vysílání zvolen někdejší tajemník prezidenta Klause a dnes člen Institutu Václava Klause Ladislav Jakl, mohli opravdu pominout. V komentářích se objevovalo nekonečně mnoho obav a katastrofických předpovědí nad působením Jakla v Radě. Vybírám ty nejčastější:

- Chce vyhodit ředitele České televize Dvořáka a následně ji celou zrušit.

- Dělá to na zadání Babiše a Okamury.

- Je proti veřejnoprávním médiím a proti objektivnímu zpravodajství.

- Je podržtaškou Václava Klause.

- Jakl neúspěšně kandidoval do Senátu, tak se chce upíchnout jinde.

Přestane už Česká televize budovat kult moderátorské osobnosti Václava Moravce?

Jakl a mediální pravěk

Přitom je všechno jinak. V Česku byste totiž našli jen těžko kompetentnějšího člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. To vůbec není vtip.

Ladislav Jakl byl v počátku devadesátých let jako poslanec České národní rady za OF členem mediální komise a v prosinci 1990 prosadil pozměňovací návrh k rozpočtu, kterým bylo tehdejší státní televizi a státnímu rozhlasu odňato po padesáti milionech a tyto peníze rozděleny prvním vznikajícím soukromým rádiím a televizím. V létě 1991 Jakl spolu s poslancem Michalem Sedláčkem napsali zákon, podle kterého vznikla a dodnes existuje Česká televize.

O několik měsíců později napsal zákon o Radě České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání. Jakmile vznikla, byl Jakl jmenován prvním vedoucím tohoto úřadu. Tu instituci vybudoval na zelené louce, včetně zřízení sídla a přijetí personálu. Jakl navrhl fungující režim přidělování licencí a byl u přidělení všech dodnes platných licencí celoplošných televizí a rádií. Na téma soukromých a veřejnoprávních médií vystoupil na desítkách konferencí a napsal mnoho textů, publikovaných v odborných publikacích.

Můžete s ním nesouhlasit v jeho pohledu na roli soukromých a veřejnoprávních médií (já například s jeho kritikou jednostranného a manipulativního zpravodajství i publicistiky České televize souhlasím), ale těžko může někdo vyvrátit jeho kompetenci k členství v Radě. Už jen proto, že mediální zákony před tím, než se o ně ucházel, nemusel studovat ani si na ně pracně vytvářet názor, on je prostě psal.

Kavčí volební noci: Pozor! Předvolební vysílání České televize drásá nervy

Nevidím ani jediný relevantní důvod, proč by v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, která je notabene kolektivním orgánem, nemohl zasednout člověk, jenž má vůči výkonu a obsahu veřejnoprávní služby jiný názor než samotní zaměstnanci média veřejné služby. Ba právě naopak.

Jakl a politika

A že je nominantem SPD? Autora těchto řádků těžko může někdo podezírat z podpory tohoto nesystémového politického spolku. Zpovídal jsem se za své kritické a někdy i jízlivé texty o jejím předsedovi Okamurovi a jeho divokých snech o zavádění přímé demokracie dokonce před soudem, dostal jsem od jeho příznivců desítky nenávistných reakcí a mailů (třeba o tom, že si mám dát pozor, až půjdu z práce domů) a nikdy bych tuto partaj nevolil. Což mi ovšem nebrání tvrdit, že pro české mediální prostředí je zvolení Ladislava Jakla do „velké televizní rady“ dobrou zprávou. Kdo si myslí, že je v Radě proto, aby "protlačil" divné okamurovské nebo babišovské představy o nezávislosti médií, málo jej zná.

Jakkoliv chápu, že vykladači jediného správného vidění světa z Kavčích hor i údolí pod nimi mají kvůli němu teď velké mrzení.

Volby do Senátu: Favority souboje v Praze 2 jsou Hilšer a Michálek. Silná bude ODS,…
Most! do ČT propašoval politickou nekorektnost. Seriál štěká, ale nekouše, syrovost je…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější