Senátní volby Praha 2: Favoritem je Hilšer, silná bude ODS i obhajující Pirát Michálek | Reflex.cz
nahoru

Volby do Senátu: Favority souboje v Praze 2 jsou Hilšer a Michálek. Silná bude ODS, kandiduje i „Klausův“ Jakl

Petr Sokol13. září 2018 • 14:17
Petr Sokol: Senátní volby 2018 Praha 2
• video: 
Martin Bartkovský

Volební obvod číslo 26 s názvem Praha 2 se rozprostírá na území čtyř pražských městských obvodů. V první řadě k němu patří „dvojka“, ale nikoli celá. Původně k němu nepatřilo jen katastrální území Nové Město, v roce 2010 byl vyňat i Vyšehrad. Obě tyto oblasti nyní patří k senátnímu volebnímu obvodu Praha 1. Jako jediný celý městský obvod sem patří Praha 3. Přičemž zmíněná „trojka“ je lidnatější než celá i „zmenšená“ dvojka, a tvoří proto největší procento voličů v tomto senátním obvodě. K němu navíc patří ještě část Prahy 10, konkrétně kus Vinohrad, a část Prahy 9 (katastrální území Hrdlořezy, Hloubětín a část Malešic).

Do voleb jde v tomto obvodě devítka uchazečů: Ivan Gabal (Zelení), Marek Hilšer (hnutí Marek Hilšer do Senátu), Vladislava Hujová (hnutí Pro Prahu), Ladislav Jakl (SPD), Roman Kerekeš (ANO), Vladimír Kratina (ODS), Libor Michálek (koalice Pirátů a VIZE) a Vladimír Roškot (KSČM).

Piráti „unesli“ modrou baštu

Volební obvod Praha 2 byl dlouhá léta jasnou „modrou“ baštou, kde senátním volbám dominovala ODS. Při historicky prvních novodobých senátních volbách zde byl senátorem zvolen náměstek ministra vnitra a kandidát ODS Vladimír Zeman, který dokonce zvítězil už v prvním kole, takže obvod byl jedním ze čtyř, kde se už tehdy nemuselo konat kolo druhé.

Při rozkolu strany ale Vladimír Zeman přestoupil do Unie svobody, za níž i mandát v roce 2000 obhajoval. Jenže voliči opět obvod vrátili do rukou ODS, která zde nominovala zdravotně postiženou architektku Danielu Filipiovou, která Zemana porazila v druhém kole. Filipiová mandát po šesti letech obhájila, když v druhém kole překonala v ženském souboji kandidátku hnutí Zelených (nebyla totožná s dnešní Stranou zelených, která používá také zkrácený název Zelení) a herečku Taťánou Fischerovou. Následně dokonce Filipiová působila krátce jako ministryně zdravotnictví.

Před šesti lety už Filipiová mandát v tomto obvodě neobhajovala a kandidovala v souběžně volícím obvodě Praha 8, kde uspěla. Její náhradnice v barvách ODS, bývalá starostka „trojky“ Milena Kozumplíková se ale v roce 2012 ani neprobojovala do druhého kola a ODS tím obvod poprvé v historii ztratila. Mělo to ještě jeden historický aspekt, protože se zde poprvé v Evropě do parlamentu probojoval kandidát nově vznikající skupiny pirátských stran. Aktivistu Libora Michálka totiž navrhla Česká pirátská strana, která za účelem jeho podpory vytvořila předvolební místní koalici s „opravdovými“ zelenými a lidovci. Michálek v druhém kole porazil poslance ČSSD Stanislava Křečka (dnešního zástupce ombudsmanky).

V Praze 2 i 3 v loňských sněmovních volbách vyhráli Piráti. Na druhou stranu oba tyto městské obvody mají nyní starosty z řad občanských demokratů, takže senátní obvod lze definovat jako pravicově-alternativní.

„Prezident“, herec a Klausův muž

Obvod Praha 2 patří mezi pět míst, kde se o senátní křeslo pokusí některý z neúspěšných prezidentských kandidátů. Zde půjde o Marka Hilšera. Ten nejprve mluvil o tom, že bude kandidovat jako nezávislý, následně ovšem založil vlastní „servisní“ hnutí „Marek Hilšer do Senátu“, za které jako jeho člen a předseda kandiduje.

Výhodou této formy kandidatury je fakt, že není třeba sesbírat tisíc podpisů a v případě zvolení získá navrhující hnutí státní příspěvek na činnost, což nefunguje při kandidatuře formou nezávislého kandidáta.

Pirátské derby

Hilšer se účastnil pirátských primárek, ale nakonec v nich v druhém kole podlehl stávajícímu senátorovi za tuto stranu Liboru Michálkovi, který se přes Hilšerův zájem o zdejší kandidaturu rozhodl mandát obhajovat. Piráti diskutovali o možném „přesunu“ Michálka do obvodu Praha 4, ale nakonec k němu nedošlo. V obvodu Praha 2 proto dojde k určitému „pirátskému derby, protože se zde utká jejich senátor s prezidentským kandidátem, kterého podporoval při výběru hlavy státu například šéf Pirátů Bartoš.

To může znamenat určité rozštěpení voličské základny tohoto proudu a do hry mohou vstoupit i další kandidáti. Jedná se zejména o kandidáta zde tradičně velmi silné ODS – známého herce Vladimíra Kratinu. Šanci samozřejmě může mít i kandidát hnutí ANO – kardiochirurg Roman Kerekeš.

Pozici Michálka při možné obhajobě může oslabit fakt, že jeden ze subjektů, který ho před šesti lety podporoval, tedy Zelení (SZ), tentokrát staví vlastního kandidáta – sociologa Ivana Gabala, který byl do loňských sněmovních voleb středočeským poslancem za KDU-ČSL.

Známým je i kandidát Okamurova hnutí SPD, za nějž se bude o zisk senátorského křesla pokoušet jako nestraník publicista a jeden z „mužů Václava Klause“ Ladislav Jakl. V červnu odvolaná, bývalá starostka Prahy 3 Vladislava Hujová po odchodu z TOP 09 bude kandidovat za hnutí Pro Prahu, které vzniklo před čtyřmi roky s podporou pražského developera Radima Passera v čele s jeho bratrem Zbyňkem. Letos toto hnutí vstupuje do senátních i pražských komunálních voleb s kandidáty z řad zejména bývalých starostů za jiné strany.

Monarchista proti „prezidentovi“

Za komunisty bude kandidovat podnikatel v oblasti obchodu Vladimír Roškot. Posledním kandidátem se stal zástupce monarchistů z uskupení Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska), její dlouholetý bývalý předseda a zároveň průvodce, vinárník a tlumočník Václav Srb, který již v tomto obvodu do Senátu kandiduje potřetí v řadě, při čemž minule svůj volební zisk zdvojnásobil na 1,4 %.

Sázkové kanceláře považují za favorita zdejších voleb Marka Hilšera, kterému jistě pomůže jeho známost z prezidentské volby, ale na druhou stranu platí, že si v boji o post hlavy státu připsal v hlavních částech obvodu jen necelých 10 procent hlasů. I zde proto zůstává souboj o senátní křeslo stále otevřený.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější