nahoru
Senátní volby 2018 - 2. kolo
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
ODS
9
33,33 %
0 hlasů
STAN
3
11,11 %
0 hlasů
NK
3
11,11 %
0 hlasů
KDU-ČSL
2
7,41 %
0 hlasů
SEN 21
1
3,70 %
0 hlasů
KDU+Z+ST…
1
3,70 %
0 hlasů

Údaje pro celou ČR

Volby do Senátu: Favority souboje v Praze 2 jsou Hilšer a Michálek. Silná bude ODS, kandiduje i „Klausův“ Jakl

Petr Sokol13. září 2018 • 14:17
1080p720p360p
Petr Sokol: Senátní volby 2018 Praha 2
• video: 
Martin Bartkovský

Volební obvod číslo 26 s názvem Praha 2 se rozprostírá na území čtyř pražských městských obvodů. V první řadě k němu patří „dvojka“, ale nikoli celá. Původně k němu nepatřilo jen katastrální území Nové Město, v roce 2010 byl vyňat i Vyšehrad. Obě tyto oblasti nyní patří k senátnímu volebnímu obvodu Praha 1. Jako jediný celý městský obvod sem patří Praha 3. Přičemž zmíněná „trojka“ je lidnatější než celá i „zmenšená“ dvojka, a tvoří proto největší procento voličů v tomto senátním obvodě. K němu navíc patří ještě část Prahy 10, konkrétně kus Vinohrad, a část Prahy 9 (katastrální území Hrdlořezy, Hloubětín a část Malešic).

Do voleb jde v tomto obvodě devítka uchazečů: Ivan Gabal (Zelení), Marek Hilšer (hnutí Marek Hilšer do Senátu), Vladislava Hujová (hnutí Pro Prahu), Ladislav Jakl (SPD), Roman Kerekeš (ANO), Vladimír Kratina (ODS), Libor Michálek (koalice Pirátů a VIZE) a Vladimír Roškot (KSČM).

Piráti „unesli“ modrou baštu

Volební obvod Praha 2 byl dlouhá léta jasnou „modrou“ baštou, kde senátním volbám dominovala ODS. Při historicky prvních novodobých senátních volbách zde byl senátorem zvolen náměstek ministra vnitra a kandidát ODS Vladimír Zeman, který dokonce zvítězil už v prvním kole, takže obvod byl jedním ze čtyř, kde se už tehdy nemuselo konat kolo druhé.

Při rozkolu strany ale Vladimír Zeman přestoupil do Unie svobody, za níž i mandát v roce 2000 obhajoval. Jenže voliči opět obvod vrátili do rukou ODS, která zde nominovala zdravotně postiženou architektku Danielu Filipiovou, která Zemana porazila v druhém kole. Filipiová mandát po šesti letech obhájila, když v druhém kole překonala v ženském souboji kandidátku hnutí Zelených (nebyla totožná s dnešní Stranou zelených, která používá také zkrácený název Zelení) a herečku Taťánou Fischerovou. Následně dokonce Filipiová působila krátce jako ministryně zdravotnictví.

Před šesti lety už Filipiová mandát v tomto obvodě neobhajovala a kandidovala v souběžně volícím obvodě Praha 8, kde uspěla. Její náhradnice v barvách ODS, bývalá starostka „trojky“ Milena Kozumplíková se ale v roce 2012 ani neprobojovala do druhého kola a ODS tím obvod poprvé v historii ztratila. Mělo to ještě jeden historický aspekt, protože se zde poprvé v Evropě do parlamentu probojoval kandidát nově vznikající skupiny pirátských stran. Aktivistu Libora Michálka totiž navrhla Česká pirátská strana, která za účelem jeho podpory vytvořila předvolební místní koalici s „opravdovými“ zelenými a lidovci. Michálek v druhém kole porazil poslance ČSSD Stanislava Křečka (dnešního zástupce ombudsmanky).

V Praze 2 i 3 v loňských sněmovních volbách vyhráli Piráti. Na druhou stranu oba tyto městské obvody mají nyní starosty z řad občanských demokratů, takže senátní obvod lze definovat jako pravicově-alternativní.

Jak volit na voličský průkaz: Kde a jak o něj požádat a kde s ním letos můžete jít k …

„Prezident“, herec a Klausův muž

Obvod Praha 2 patří mezi pět míst, kde se o senátní křeslo pokusí některý z neúspěšných prezidentských kandidátů. Zde půjde o Marka Hilšera. Ten nejprve mluvil o tom, že bude kandidovat jako nezávislý, následně ovšem založil vlastní „servisní“ hnutí „Marek Hilšer do Senátu“, za které jako jeho člen a předseda kandiduje.

Výhodou této formy kandidatury je fakt, že není třeba sesbírat tisíc podpisů a v případě zvolení získá navrhující hnutí státní příspěvek na činnost, což nefunguje při kandidatuře formou nezávislého kandidáta.

Hadždž: Pouť do Mekky, kterou musí vykonat každý muslim. Průběh připomíná židovské rituály

Pirátské derby

Hilšer se účastnil pirátských primárek, ale nakonec v nich v druhém kole podlehl stávajícímu senátorovi za tuto stranu Liboru Michálkovi, který se přes Hilšerův zájem o zdejší kandidaturu rozhodl mandát obhajovat. Piráti diskutovali o možném „přesunu“ Michálka do obvodu Praha 4, ale nakonec k němu nedošlo. V obvodu Praha 2 proto dojde k určitému „pirátskému derby, protože se zde utká jejich senátor s prezidentským kandidátem, kterého podporoval při výběru hlavy státu například šéf Pirátů Bartoš.

To může znamenat určité rozštěpení voličské základny tohoto proudu a do hry mohou vstoupit i další kandidáti. Jedná se zejména o kandidáta zde tradičně velmi silné ODS – známého herce Vladimíra Kratinu. Šanci samozřejmě může mít i kandidát hnutí ANO – kardiochirurg Roman Kerekeš.

Pozici Michálka při možné obhajobě může oslabit fakt, že jeden ze subjektů, který ho před šesti lety podporoval, tedy Zelení (SZ), tentokrát staví vlastního kandidáta – sociologa Ivana Gabala, který byl do loňských sněmovních voleb středočeským poslancem za KDU-ČSL.

Známým je i kandidát Okamurova hnutí SPD, za nějž se bude o zisk senátorského křesla pokoušet jako nestraník publicista a jeden z „mužů Václava Klause“ Ladislav Jakl. V červnu odvolaná, bývalá starostka Prahy 3 Vladislava Hujová po odchodu z TOP 09 bude kandidovat za hnutí Pro Prahu, které vzniklo před čtyřmi roky s podporou pražského developera Radima Passera v čele s jeho bratrem Zbyňkem. Letos toto hnutí vstupuje do senátních i pražských komunálních voleb s kandidáty z řad zejména bývalých starostů za jiné strany.

Kalendář letního času do roku 2022: Kdy začíná a končí, jaká je jeho historie a proč ho…

Monarchista proti „prezidentovi“

Za komunisty bude kandidovat podnikatel v oblasti obchodu Vladimír Roškot. Posledním kandidátem se stal zástupce monarchistů z uskupení Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska), její dlouholetý bývalý předseda a zároveň průvodce, vinárník a tlumočník Václav Srb, který již v tomto obvodu do Senátu kandiduje potřetí v řadě, při čemž minule svůj volební zisk zdvojnásobil na 1,4 %.

Sázkové kanceláře považují za favorita zdejších voleb Marka Hilšera, kterému jistě pomůže jeho známost z prezidentské volby, ale na druhou stranu platí, že si v boji o post hlavy státu připsal v hlavních částech obvodu jen necelých 10 procent hlasů. I zde proto zůstává souboj o senátní křeslo stále otevřený.

Sex, drogy a slzy: Podívejte se na běžný den v životě luxusní prostitutky
Dumas v Čechách: Unikátní nálezy rukopisů z Kynžvartu zůstávaly dlouho stranou pozornosti

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,960
22,940
29,290
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější