nahoru

Marek Stoniš: Finanční správa „mění metodiku“ aneb Genocida soukromého podnikání

Marek Stoniš 31. ledna 2019 • 06:50
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Ivan Steiger

Alena Schillerová, ministryně financí z vůle dotačního barona Andreje Babiše, zveřejnila svého času na sociálních sítích fotku, jak čte knihu. Lid zpozorněl. Strážkyně našeho státního pokladu nejenže umí počítat, ale i číst, a dokonce jaké to pozoruhodné knihy! Posuďte: Na volné noze od Roberta Vlacha. Sama paní ministryně popsala svůj čtenářský zážitek takto: „Nahlédla jsem do vzrušujícího světa freelancerů, jenž je zase úplně jiný než ten, který jsem poznala během své 27leté kariéry ve státní správě já.“

Střih: Minulý týden Finanční správa, tedy úřad, jenž spadá pod ministryni Schillerovou, oznámila, že pracuje na vypracování „nové metodiky“, jak vydávat zajišťovací příkazy, a to kvůli prohraným soudům se soukromými firmami. Zjednodušeně řečeno: Po vpádu řepkového kmotra Andreje Babiše do politiky a veřejných funkcí se Finanční správa (pod vedením Martina Janečka, dnes uklizeného do závětří českobudějovického finančního úřadu) utrhla ze řetězu a prostřednictvím úkonu zvaného zajišťovací příkaz zlikvidovala desítky zcela zdravých soukromých firem v hodnotě mnoha miliard.

Společnosti se sice následně odvolaly k soudům, které jim daly ve sporech se státem vesměs za pravdu – a ten by jim měl vyplatit adekvátní odškodnění –, ale… Dá se vyčíslit zničení mnohaleté podnikatelské dřiny, úsilí, obav a odpovědnosti vůči rodině, zaměstnancům, dodavatelům, tedy úplně „jiného stavu“, než paní ministryně zažila za 27 let pohodlného hnití ve státní správě? Kolik stojí zničená pověst slušného člověka?

Je dobře, že Finanční správa „mění metodiku“, což je eufemismus popisující genocidu soukromého podnikání, od toho nejmenšího prostřednictvím elektronického harampádí EET po střední a velké, které může ohrožovat, respektive překážet byznysu našeho oligarchického sluníčka, toho času také předsedy vlády. Zdevastovaní podnikatelé čekají na rozhodnutí soudu a případnou finanční spravedlnost, přitom titíž lidé, kteří jim újmu způsobili, žužlají erární tužky a vymýšlejí novou metodiku. Místo toho by k nim do kanceláří měla vtrhnout komanda podobná těm, jež na základě povelů Finanční správy obsazovala soukromé firmy, a v zájmu nás, daňových poplatníků, zajišťovat viníky. Obstavovat jim mzdy, zabavovat soukromý majetek, pečetit kanceláře, zabavovat služební auta, mobily atd.

Nic z toho se samozřejmě nestane. V přímém přenosu budeme sledovat další tiskové konference o tom, jak pachatelé jedné z největších nemravností a nespravedlností z posledních let proti konkrétní skupině našich občanů začnou nastavovat vlídnou tvář a předstírat, že teď už bude vše v souladu s právem a spravedlností. Případně kolik jejich nová metodika přinese do státní pokladny nových miliard „dovybraných daní“.

A paní Schillerová si z následných odměn může nakoupit další inspirativní knihy o soukromém podnikání. Třeba i takové ty tlusté, v pevných vazbách a s obrázky.
Česko bez prezidenta?

Miloš Zeman je v nemocnici a detaily o jeho zdravotním stavu zůstávají tajné. I přes to vydala ÚVN informaci, že prezident není schopen vykonávat pracovní povinnosti.

Indispozice hlavy státu může ztížit povolební vyjednávání a formování nové sněmovny a vlády. Navíc se ukazuje, že prezidentovo okolí nejedná čestně a vyvstává podezření, že kancléř Mynář a lidé okolo něj porušili zákon.

Co se stane když prezident nemůže vládnout? Jsou oprávněné důvody pro zbavení Zemana funkce? Jak se k prezidentovi chová jeho okolí?


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější