Důležité: Soudní moc musí zůstat nezávislá. Všem Mynářům a Zemanům navzdory | Reflex.cz
nahoru

Důležité: Soudní moc musí zůstat nezávislá. Všem Mynářům a Zemanům navzdory

Petr Kolman24. ledna 2019 • 13:05
Vratislav Mynář, hradní kancléř
Vratislav Mynář, hradní kancléř
• foto: 
Profimedia

Moc v demokratickém právním státě (Rule of Law) se dělí na zákonodárnou, výkonnou a soudní. Důsledná oddělenost těchto tří pilířů moci je prazákladem demokratického zřízení, a nesmíme na to pro pověstnou pěnu dní zapomínat.

K výměnnému obchodu přirovnal ex-předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) pan Josef Baxa vyjádření prezidenta Miloše Zemana o tom, jak by měl NSS rozhodovat ve věci nejmenování tří vysokoškolských docentů profesory. Zeman Baxovi údajně při soukromých hovorech opakovaně naznačoval, že by se mohl stát předsedou Ústavního soudu, pakliže NSS bude rozhodovat, jak Hrad píská (či spíše někdy piští).

Pakliže jsou Baxova slova pravdivá, stojíme před vážným problémem. Jestliže se prezident (prvek moci výkonné) snaží ovlivňovat nezávislou moc soudní, tak je to obrovský demokratický přešlap. Nadto Zemanův kancléř Vratislav Mynář přiznal, že v Zemanově zastoupení (resp. z jeho pověření) opakovaně „konzultoval“ s více ústavními soudci Zemanovy výhrady ke služebnímu zákonu, o jehož zrušení Ústavní soud rozhodoval. Jeden z „atakovaných“ ústavních soudců, docent Vojtěch Šimíček, konstatoval, že to byla jednání velmi nevhodná.

Dobrou zprávou pro českou demokracii ovšem je, že jak Ústavní soud, tak i NSS hradním nájezdům odolaly a nenechaly se ovlivnit.  Tedy zatím.

Levicová jízda pokračuje i pod Babišem. Připravte se na zvýšení daní, socialismus si …

Důležité a nedůležité věci

Prezident je de facto neustále pod palbou opozice, aktivistů a velké části médií. Nepřetržitá kritika se slévá de facto v nekonečnou kakofonii, ve které bohužel zanikají podstatné „hodnotící zvuky“. Skutečnost, že se Miloš Zeman a jeho „rádci a pomocníci“ snaží ovlivňovat nezávislou justici, je obrovsky nebezpečná a je nutné na to opravdu důsledně upozorňovat. Respektive před tímto jednáním důrazně varovat.

Mám za to, že média, která do značné míry předurčují, o čem se povede více či méně inteligentní diskurz na sociálních a hospodských sítích, by měla věnovat méně pozornosti různým hradním výstřelkům – jako bylo například pálení trenek, či desítky bonmotů na vrub „lepšolidí a pražské kavárny“ – a více pozornosti tomu podstatnému.

A do této množiny určitě spadají opětovné tendence prezidenta republiky ovlivňovat nezávislé soudnictví.

Autor je právník a publicista.

Evropský parlament a co jste o něm vždy chtěli vědět: Jaké má pravomoci, jak nás…
Karel Steigerwald: Mistrovský dialog kancléře Mynáře se soudcem si zaslouží potlesk
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,740
23,080
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější