Karel Steigerwald: Mistrovský dialog kancléře Mynáře se soudcem si zaslouží potlesk | Reflex.cz
nahoru

Karel Steigerwald: Mistrovský dialog kancléře Mynáře se soudcem si zaslouží potlesk

Karel Steigerwald20. ledna 2019 • 12:40
Hradní kancléř Vratislav Mynář - ilustrační snímek
Hradní kancléř Vratislav Mynář - ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia

Přečetl jsem si dialog kancléře Mynáře s panem předsedou Nejvyššího správního soudu z dob, kdy tím předsedou předseda ještě nebyl. Má objasnit, že prezident prostřednictvím kancléře na pana budoucího předsedu nedělal žádný nátlak. Přesto mi na dialogu něco skřípalo. Nejprve jsem asi napsal, jak by takový dialog asi mohl znít.

Kancléř: Pozval jsem vás, abych vám oznámil, že pan prezident zvažuje vaši nominaci na funkci předsedy soudu a rád by slyšel vaše stanovisko.

Soudce: Taková nabídka by pro mě byla velkou ctí a současně též závazkem dostát na nejvyšší možné úrovni všem povinnostem, které by mi taková funkce uložila.

Kancléř: Pan prezident má plnou důvěru v to, že svůj úkol splníte kvalitně.

Smysl tohoto dialogu je jednoduchý. Kancléř říká, že zvažují jeho jmenování a soudce odpovídá, že by je přijal a že ho to těší. Tak spolu obvykle hovořívají prezidenti, jejich kancléři a vysocí soudcové. Jenže tento dialog probíhal nezvykle.

Chudoba v Česku: Jak jsme na tom v porovnání s ostatními zeměmi v EU

Kancléř: Pozval jsem vás, abych vám oznámil, že zvažuji vaši nominaci na funkci předsedy soudu.

Potud je dialog stejný. Překvapivou změnu přinesla odpověď soudcova, jak ji uvedl v tisku. Soudce: Funkci bych nemohl přijmout, pokud by snad jmenování bylo spojeno s nějakými závazky z mé strany ohledně otázek personálních či systémově organizačních.

Kancléř: Ujišťuji vás, že žádný takový závazek nebude vyžadován.

Soudce očekával, že by po něm prezident nějaké závazky či zásahy do soudnictví mohl chtít a předem varoval, že tohle by tedy nemohl splnit. Méně formálně by věta zněla: Nepočítej s tím, že před tebou budu panáčkovat. Kancléři nevadilo, že soudce takto prezidenta předem podezírá a klidně slíbil, že nic takového nebude vyžadováno. Rozhovor byl prý přátelský a v klidu, Jako by bylo obvyklé, že vysocí funkcionáři státu předem podezírají prezidenta z nezákonného jednání. jako to mimo řádky předvedl pan soudce. A není normální, aby kancléř takové obvinění přešel, jako by bylo běžné.

Když byl hidžáb ještě daleko: Íránská móda 60. let pohledem tamních časopisů

Jsou dvě cesty, jak tyto rozpory objasnit. Soudce má zkušenosti, že prezident je zvyklý toto činit a proto říká předem: beze mě. Nebo k nátlaku došlo a soudce vystřelil od boku dialog, kterým by dokázal, že on je neúplatný a neovlivnitelný. Dokazuje bohužel jediné: že od prezidenta může takové jednání očekávat.

Dialog kancléře se soudcem je vlastně mistrovský a patří na jeviště. Dvě postavy spolu mluví a bezděky prozrazují opak toho, co říkají a co naopak chtěli zatajit. To jsou šťastné chvíle představení a diváci toto mistrovství oceňují potleskem.

Jiří X. Doležal: Česká pošta potvrdila existenci červích děr!
Jiří X. Doležal 18. ledna 2019 • 21:31

Jiří X. Doležal: Česká pošta potvrdila existenci červích děr!

Pozoruhodné mapy, na kterých nenajdete žádné cesty. Jsou složené z typických potravin…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,020
29,340
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější