nahoru

Když byl hidžáb ještě daleko: Íránská móda 60. let pohledem tamních časopisů

Martin Mrázek 13. ledna 2022 • 18:20
Když byl hidžáb ještě daleko: Íránská móda 60. let pohledem tamních časopisů
foto: Flashbak

Na přelomu 60. a 70. let bylo v Íránu velice módní zcela kopírovat zvyky západních států, a to včetně minisukní či bikin. Všechny obchodní domy v Teheránu nabízely nejnovější kolekce evropských značek, íránské časopisy fotily dívky v odvážných pózách. Státní televize dokonce vysílala filmy se sexuálně explicitními scénami.

Rozvolnění poměrů se ale neobešlo bez reakce konzervativně smýšlejícího obyvatelstva. Často je zmiňován šokující případ, kdy byla mladá dívka v minisukni znásilněna za bílého dne přímo uprostřed Teheránu na trhu se zeleninou.

Komplexní problémy země nakonec v roce 1979 vyústily v islámskou revoluci a přeměnu země na konzervativní teokracii. Jak moc k tomu přispěl i rychlý nástup evropské kultury, je otázkou. Na dané období íránské historie ale minimálně západ stále vzpomíná s velkou dávkou nostalgie.Klíčová slova: časopis, Írán, islám, fotogalerie, módaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.