nahoru

Krásné a statečné: Jedinečné snímky sestřiček, které pečovaly o zraněné ve Vietnamu, podívejte se

pos 17. ledna 2019 • 10:10
Krásné a statečné: Jedinečné snímky sestřiček, které pečovaly o zraněné ve Vietnamu, podívejte se
foto: Vintag.es

Vleklá válka ve Vietnamu nebyla jen ve znamení pěšáků bojujících v džungli a výsadkových helikoptér. Kromě ozbrojených složek bylo ve vietnamském konfliktu nasazeno i velké množství podpůrného personálu. Mezi těmito lidmi, často dobrovolníky, nelze opomenout i více než 5000 armádních zdravotních sestřiček.

 Historie působení složek ANC (Army Nurse Corps) ve Vietnamu začala v dubnu roku 1956. Tehdy do Saigonu dorazily první tři armádní sestry, které byly přiděleny do týmu pro výcvik lékařského personálu v Saigonu. S rozrůstajícím se konfliktem však místo poradenství a výcviku místních zdravotníků věnovaly čím dál více péči o zraněné.

Armádní sestřičky na rozdíl od mnoha vojáků přicházely do vietnamské války jako dobrovolnice. Ve Spojených státech tak byly často terčem kritiky, že jdou do bojů za oceánem spíše hledat laciné dobrodružství. Samy ovšem tvrdily, že pomoc raněným považují za svoji vlasteneckou povinnost.

Od března 1962, kdy byla zřízena velká 8. polní nemocnice v Nah Trangu, do konce války se armádních sestřiček na území Vietnamu vystřídalo více než 5000.

pos
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.