nahoru

Jiná tvář války ve Vietnamu: Dívky, které obšťastňovaly americké vojáky

Clara Zangová 13. listopadu 2021 • 18:00
Jiná tvář války ve Vietnamu: Dívky, které obšťastňovaly americké vojáky
foto: Vintag

O válce ve Vietnamu se mluví poměrně často, ale následující fotografie ukazují její ne tak často probíranou, přesto samozřejmou stránku. Tou je prostituce. Vietnamské prostitutky se začaly ve velkém shromažďovat v barech, kde američtí vojáci popíjeli, a nabízely jim tam své služby.

Z tohoto vietnamsko-amerického dobrodružství samozřejmě vzniklo mnoho míšených dětí, až 50 tisíc. V poměrně konzervativním Vietnamu to tyto děti neměly snadné. Vysloužily si hanlivé označení „bui doi“, což se dá přeložit jako špína života. Většinou se tyto děti ocitly na okraji vietnamské společnosti a byly nuceny se rovněž živit prostitucí.

Na potomky amerických vojáků si posvítila i komunistická vláda. Proto jich řada v roce 1988, kdy proběhl tzv. Amerasian Homecoming Act, emigrovala do USA. Tehdy mohli obdržet vízum jen na základě svého vzhledu. Takto jich odcestovalo přes 20 tisíc. S tematikou dětí „bui doi“ vzniklo několik filmů. Nejnovější Noble je z roku 2014 a vypráví skutečný příběh. 

Na snímky vietnamských prostitutek se podívejte ve fotogalerii:

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.