Klinika čtvrti pomohla, soudy ale respektujme, píše Žižkovák | Reflex.cz
nahoru

Pohled Žižkováka: Klinika čtvrti pomohla, soudy ale respektujme

Oliver Adámek11. ledna 2019 • 10:36
Pohled Žižkováka: Klinika čtvrti pomohla, soudy ale respektujme
foto: Martin Přibyl

V záplavě zpráv o vyklizení squattu Klinika zaznívá z obou stran spousta ideologických výkřiků. Rád bych na problémový barák na Žižkově nabídl trochu jiný pohled – názor člověka, který pár desítek metrů od squattu žije a denně kolem něj prochází. Přestože nesouhlasím skoro s ničím, co osazenstvo centra hlásá a prosazuje, musím říct, že obsazení Kliniky Žižkovu celkově spíš pomohlo.

Budova bývalé plicní kliniky v Jeseniovce byla nevyužívaná od roku 2009. Za pár let se z ní a jejího okolí stala malá žižkovská no-go-zóna. Běžné byly rvačky narkomanů a bezdomovců, injekční stříkačky se daly přehazovat vidlema. V parku přímo nad Klinikou se přitom běžně pohybovaly děti, pokud jim rodiče rovnou nenařídili se místu úplně vyhýbat.

Stát i městská část tak dlouho nedokázaly situaci kolem budovy vyřešit, až ji obsadili squatteři. Dál už je to dost známý příběh – z Kliniky se stalo oficiálně sociální a kulturní centrum, v praxi to znamenalo spíš takovou punkovou levičáckou klubovnu, kde visí anarchistické plakáty a kde se čte Marx.

Mimo tenhle medializovaný politický nános se ale na Klinice pořádaly akce jako koncerty, rozdávání jídla a oblečení bezdomovcům nebo dětské kroužky. Místo toho, aby rodiny s dětmi dům obcházely obloukem, začaly chodit dovnitř. A často to byli lidi, které nějaká „fetišizace soukromého vlastnictví“ vůbec nezajímá.

Šéf Senátu Kubera: Všichni se dožijeme komunismu, Češi peníze na obědy pro děti propijí…

O majetek se vlastník má postarat

Na druhou stranu je třeba připomenout i děsný případ znásilnění, kterého se na Klinice podle svědků dopustila transgender-aktivistka a jehož vyšetřování lidé z centra zabránili tím, že odmítli policii sdělit jména obětí.

Aby nedošlo k omylu: chápu a respektuju rozhodnutí všech soudů a dalších orgánů, které o Klinice až doteď rozhodovaly a nechtěl bych, aby se v Česku o soukromém vlastnictví rozhodovalo stylem „nelíbí se mi, jak používáš svůj dům, tak si ho vezmu.“ Jako Žižkovák jsem ale rád, že se s budovou Kliniky konečně něco začalo dít a poslední 4 roky se kolem ní dá chodit.

Ať už případ dopadne jakkoli, horší než před obsazením to snad nebude. Doufejme, že se celá situace konečně uklidní a třeba se stát po tomhle varování začne o svůj majetek poctivěji starat. Kdyby to dělal už před deseti lety, nemuseli by dnes exekutoři z domu vyhánět squattery.

Podívejte se na fotogalerii z Kliniky:

Klinika v kostce: Cizí objekt obsadili aktivisté v roce 2014, jeho nedobrovolné…
Izraelské vojačky vypadají na sociálních sítích jako sexy modelky, ale jsou to i tvrdé …
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější