Očima libertariána: Petice za porodní domy a centra | Reflex.cz
nahoru

Očima libertariána: Petice za porodní domy a centra

Roman Kříž21. prosince 2018 • 11:30
Porod dle vlastního přání
Porod dle vlastního přání
• foto: 
Facebook

Moje známá podepsala petici požadující porodní domy a centra. Není sice moc jasné, kdo petici organizuje a komu má být určena, ale předpokládejme, že se nejedná pouze o sběr kontaktů zainteresovaných osob. Já ji nepodepíšu. Proč?

Ne že bych nechtěl, aby rodičky, které chtějí, mohly rodit v prostředí dle své volby. Jako libertarián věřím, že každá matka chce pro sebe a své dítě to nejlepší a pokud nejsou indicie o opaku, řídím se zásadou Aliena ne cures (O cizí se nestarej). Život je nebezpečný a končí vždy smrtí, často i v důsledku špatného rozhodnutí někoho, kdo to myslel dobře.

Nepodepíšu tu petici, protože (jak je v moderním státě s přebujelou demokracií už zvykem), řeší důsledek, nikoliv příčinu. Příčina je totiž jasná – někdo si troufá určovat, kde a jak má žena rodit. Systém je stále stejný – stát vezme všem peníze a pak začne rvačka o to, jak se použijí. Proto jsou lidi rozhádaní, proto si politici můžou hrát se zájmovými skupinami. O tom, že vzniká korupční prostředí ani nemluvě…

Příručka moderního fotra: Jak by se měl muž správně chovat během těhotenství své partnerky

Odluka!

Takže mám řešení. Proveďme odluku zdravotnictví od státu. Stát nás nemá co léčit (ani nás dopravovat, kulturnit, vzdělávat či přepravovat nám poštu, vařit pivo, pěstovat lesy a milion dalších věcí, které dělá).

Ať se stará o to, co má v popisu práce. Ať nás brání, ať spravedlivě a rychle soudí, ať zasahuje až když někdo (obrazně řečeno) umírá hlady. Ale ať neurčuje, kdo má jak rodit. To ať si každý rozhodne a zaplatí sám. Kdyby nás stát neodíral až na kost, měl by na to každý.

Autor je zakladatelem Libertariánského institutu.

Chyťte to dítě! Fotograf zachytil nečekaný porod ženy, jeho snímky se staly hitem
10 nejlepších filmových dramat roku 2018 a proč je nesmíte propásnout

Roman KřížVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější