Vojtěch Filip je lhář. Jeho nehoráznosti o sovětské okupaci v roce 1968 jsou velezrádné | Reflex.cz
nahoru

Vojtěch Filip je lhář. Jeho nehoráznosti o sovětské okupaci v roce 1968 jsou velezrádné

Viliam Buchert15. srpna 2018 • 10:27
Šéf KSČM Vojtěch Filip lže o sovětské okupaci
Šéf KSČM Vojtěch Filip lže o sovětské okupaci
• foto: 
ČTK/Šimánek Vít

Naprosté lži a neskutečné nehoráznosti. Jinak se nedají nazvat vyjádření předsedy komunistické strany Vojtěcha Filipa, která řekl britskému listu The Guardian o okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Dokázat to není nijak těžké, stačí listovat historickými dokumenty. Filipova slova se dají označit za velezrádná, protože pokud si podobnou manipulaci dovolí český politik, nemá co pohledávat v poslanecké sněmovně. Zde jsou fakta.

Filip například zpochybnil podíl Rusů na proradné invazi v roce 1968. Řekl: „Historie byla ze sta procent zfalšována. Nikdo nenapíše, že celá idea je postavena na pozici proti Rusku,“ řekl šéf českých komunistů listu The Guardian. A dodal: „Tehdy byl v politbyru Sovětského svazu pouze jeden čistokrevný Rus, a ten hlasoval proti invazi. Brežněv byl z Ukrajiny. Většina invazních armád byla ukrajinská.“

Jenže Filip bohapustě lže.

V té době ovládalo Sovětský svaz 23. politbyro Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu, jehož členové byli ve funkci od roku 1966 do roku 1971. A naprostou převahu v něm samozřejmě měli Rusové, žádný „jeden čistokrevný Rus“. To je Filipův výmysl.

Zdeněk Sternberg: Příběh šlechtice a zásadového muže v době dvou totalitních režimů

Politbyro

V roce 1968, kdy se rozhodovalo o okupaci Československa, bylo v sovětském politbyru 11 lidí. Podívejme se, kdo tam byl.

Vůdce Leonid Brežněv, se skutečně narodil na ukrajinském území, ale jeho otec i matka se přistěhovali z Kurské oblasti, která je ruská. Samotný Brežněv byl po rodičích etnický Rus, ale narodil se a vyrostl na Ukrajině.

Dále byli tehdy v politbyru tito Rusové: Genadij Voronov, Rus narozený v Tverské gubernii. Andrej Kirilenko, Rus narozený v Belgorodské gubernii. Alexej Kosygin, Rus narozený v Petrohradě. Alexander Šelepin, Rus narozený ve Voroněži. A konečně Michail Suslov, Rus narozený v Saratovské gubernii.

Pak tam byli Bělorus Kiril Mazurov a Lotyš Arvīds Pelše. Z Ukrajiny byl Nikolaj Podgornyj a Petro Šelest. Posledním byl Dmitrij Poljanskij, etnický Rus narozený na území, které pak připadlo Ukrajině.

Jak volit na voličský průkaz: Kde a jak o něj požádat a kde s ním letos můžete jít k …

Ukrajinská vojska?

Filip dále tvrdil, že „většina invazních armád byla ukrajinská“. Další nesmysl. To nebyla žádná ukrajinská vojska, žádná taková totiž tehdy v Sovětském svazu neexistovala. Byla to sovětská armáda složená z mužů mnoha různých národností. Že se na okupaci Československa podílela i vojska, která byla dislokována na Ukrajině, je pravda, ale bylo přece logické, že moskevská vláda k nám nepošle vojáky od Vladivostoku či od hranic s Čínou. Navíc vrchní velení sovětské armády bylo tehdy většinou v rukou etnických Rusů.

Další lží je Filipovo tvrzení, že pro okupaci „nejsilněji horovali vůdci sovětských satelitů, jako bylo Východní Německo, Polsko a Maďarsko“. Ve skutečnosti byly v takzvaném socialistickém táboře názory na invazi velmi rozdílné. Například Rumunsko se odmítlo vpádu do Československa zúčastnit. Zásadní rozpory dokonce panovaly několik týdnů i v samotném sovětském vedení. V politbyru bylo několik členů, kteří invazi původně odmítali a proti byli nejdříve i představitelé sovětské diplomacie a armády. Ovšem Brežněv nakonec vyjednal ve svých řadách ve dnech 16. a 17. srpna 1968 „konsenzus“ a bylo rozhodnuto.

Most byl v pořádku, tvrdí jeho provozovatel. Itálie se pře o zodpovědnost za tragédii v…

Lhář

To, že se Filip nechce za okupaci omlouvat je také příznačné, protože po invazi se vedení československých komunistů zlomilo, hanebnou okupaci začalo vychvalovat (čest výjimkám) a nastoupila odporná normalizace (zejména v 70. letech), která vše korunovala.

Za této situace Vojtěch Filip v roce 1983 vstoupil do totalitní Komunistické strany Československa a přitakával okupantům.

Proto je Filip lhář. A jeho slova o roku 1968 jsou velezrádná.

Velký speciál o srpnové okupaci najdete ZDE >>>

Život pod Ceaușescem: Unikátní fotky Rumunska pod vládou komunistického diktátora
Komunista Filip: Historie roku 1968 je ze 100 procent zfalšována. Invazi řídili Ukrajinci
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější