nahoru

Adriana a Andrej: Prostě vás opijeme. Koblihou

Marek Stoniš22. března 2018 • 06:00
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Ivan Steiger

Před čtyřmi lety: Prostě na to dohlídneme. Prostě to zařídíme. Prostě to postavíme. Dnes: Pražané jsou zpovykaní. Problémy v dopravě nejsou. Omlouvám se za ty výroky. Kdyby v Praze nežilo a nepracovalo přes milión lidí, dala by se považovat za skvělou laboratoř pro exaktní ověření totální neschopnosti; programové a personální vyprázdněnosti Babišova hnutí ANO.

Babišovo ANO v roce 2014 v Praze vyhrálo s lídryní Adrianou Krnáčovou volby, ovšem bez toho, aby alespoň předstíralo nějaký konkrétní program nebo vizi pro Prahu. To Gottwaldovi kluci, kteří přišli po druhé světové válce a vábili lid představou „dejte nám na čtyřicet let republiku a uvidíte, jaký ráj na zemi vybudujeme“, nějaký plán měli. Zlý, hloupý, zločinný, ale plán to tedy rozhodně byl…

Kdo se chce zasmát a pochopit míru absurdity, s jakou je město dnes řízeno (zvláště pro mimopražské to bude smích škodolibý), nechť se podívá na dávné předvolební video, v němž dnešní primátorka chodí po městě, jede tramvají a při tom žvatlá o hlavních problémech Prahy s vdovou po známém architektovi Kaplickém, Eliškou Kaplicky Fuchsovou.

Šílené video: Adriana Krnáčová a Eliška Kaplicky-Fuchsová jedou MHD a mudrují, jak…

Jistě, úplně bez vize to není – Adriana Krnáčová se programově zamilovala do dvou mnohovýznamových cizích slov – „smart city“, tedy chytré město. Pod ně schováte všechno, jen jimi nezakryjete vlastní nicnedělání. Takže v posledním roce funkčního období vlády hnutí ANO nad hlavním městem je ve většině měřitelných ohledů situace horší než před jeho nástupem.

O dobudování okruhu kolem města se už ani nemluví, některé čtvrti jsou dopravními uzavírkami a opravami téměř odtržené od zbytku světa, mosty se kvůli zanedbané údržbě ocitají v havarijním stavu. Náklady na bydlení raketově rostou. Metropolitní plán není, vládní koalice se místo toho vyčerpává spory o „humanizaci“ (de facto zneprůjezdnění) páteřních městských komunikací.

Adriana Krnáčová: Stavěla bych, až bych brečela. Ale kvůli špatnému zákonu nemohu

Bohorovná primátorka se snaží bagatelizovat tragickou situaci v Praze tak politicky hloupými slovy o „zpovykaných“ Pražanech, že se za ně dokonce musel omluvit i muž, jenž pro omluvy obvykle chodí převelice daleko – její stranický šéf Andrej Babiš.

Adriana Krnáčová si asi myslí, že podzimní volby vyhraje slibem, který je paradoxně esencí zpovykanosti – zavedením mobilního signálu a wi-fi sítě do metra a dalších prostředků městské hromadné dopravy. Autoři plánu asi předpokládají, že když budeme mít hlavy neustále skloněné nad displejem mobilního telefonu, nevšimneme si, co se děje kolem nás.

Šlechtová a Krnáčová: Co má společného Hitler s pražskými kolonami?

Třeba opravdu ne. Ale když máte v koalici piráty, připojení k internetu musí být programovou prioritou, i kdyby vám město padalo celé na hlavu. Zřizovat dnes v Praze za desítky miliónů korun veřejnou wi-fi je podobné, jako když vám v domě zatéká do sklepa, máte ucpané stoupačky, na zahradě spadl plot a vy přemýšlíte o tom, jaký perský koberec si pořídíte do obýváku.

Problém současného vedení města asi vyřeší čas – za pár let si na současnou bizarní primátorku pravděpodobně málokdo z nás vzpomene. Ale toho ztraceného času je škoda. Praha je přece krásné město.

Více o pražské primátorce Adrianě Krnáčové si přečtěte v novém tištěném Reflexu.

Reflex 12/2018

Pod Krnáčovou se všichni nenávidí. Nechci bydlet ve městě, kde padají mosty, říká…
Ucpané letiště, kolabující MHD a naštvaní turisté. Podívejte se, jak v Praze…

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,570
21,730
28,580
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější