Karel Steigerwald: Diktátor Zeman? Ne, prezident jen nezodpovědně tlachá | Reflex.cz
nahoru

Karel Steigerwald: Diktátor Zeman? Ne, prezident jen nezodpovědně tlachá

Karel Steigerwald19. prosince 2017 • 07:00
Miloš Zeman pověřil vítěze voleb Andreje Babiše sestavením vlády.
Miloš Zeman pověřil vítěze voleb Andreje Babiše sestavením vlády.
• foto: 
Profimedia.cz

Prezident Zeman už několikrát řekl, že každá vláda je plnohodnotná, jakmile ji jmenuje a že důvěru sněmovny k vládnutí nepotřebuje, když má důvěru prezidenta. Často to po něm někdo z politického světa opakuje. Je to prý tak v ústavě. Nic takového v ústavě není. Je to jen prezidentův nebezpečný výklad. Nebýt to v Čechách, kde se mu každý nakonec vysměje, mohl by to být první krok k diktatuře. Plnohodnotná je vláda s důvěrou. Ta jen jmenovaná musí o důvěru požádat sněmovnu. Když ji nedostane, vládnout nemůže, jde. To není těžké pochopit.

Jen v diktatuře dává důvěru k výkonné moci diktátor. A každý diktátor, který se zrodí z demokratických pořádků, jako první krok k diktatuře stahuje moc parlamentu schvalovat vládu do svých rukou. Nástrojem k tomu bývá teorie, že on, diktátor, vládne z vůle všeho lidu, což stvrzuje referendum. Ano či ne, smrtonosná otázka referend. Chcete zlo, nebo mě?  (Ví to naši zastánci přímé demokracie?) V zastupitelské demokracii lidi volí své zastupitele a jen ti dávají výkonné moci právo vládnout, ne lid. To Zeman ví. Proč tedy tak nebezpečně ústavu překrucuje? Vždyť ani diktátoři tak upřímní nejsou a své plány vládnout sami zastírají „vůlí lidu“ a sněmovnou bezcharakterních kejvalů. 

Pracovat donekonečna za nízký plat může jen hlupák. Firmy byly lakomé jako řezník…

Říkat nahlas „já uděluji vládě právo vládnout“ je v demokracii důvodem k tomu, aby byl mocibažný ctižádostivec od moci odstaven, byť by se jen tak chvástal.  Když ve starém Řecku někdo z mocných upadl v toto podezření,   vyhnali ho z obce. Když to tvrdil nějaký opilec ze škarpy, nikdo si ho nevšímal. Zeman spojuje v sobě obé: tvrdí, že jako prezident dává moc vládě a zároveň ho za to nikdo z úřadu nevyžene. Tvrdí jako tvrdívají diktátoři, že zastupuje deset milionů lidí, ale kdyby dal diktátorský rozkaz, nikdo by ho neposlechl. Alespoň já tomu věřím a tohoto prezidenta považuji za originalitu, jaká se může zrodit jen ve vlasti Švejka.  Ale vím také, že i Švejci se někdy mění v panovačné usurpátory. Pak už bývá obtížné jim moc z pazour vyrazit a stojí obvykle mnoho námahy a utrpení, než se to podaří. Když diktátoři padnou, všichni vrtí hlavou, jak mohli mít tito nabubřelí paňácové k smíchu nějakou moc?  Pusťte si někdy ksicht a gesta Mussoliniho nebo Hitlera. To je bral někdo vážně?  Jak obrovská slepota a pak hanba to tehdy posedla celé národy?

Dnes už to tak není. Miloš Zeman, jenž není diktátorem,  bude zvolen prezidentem republiky podruhé. A to si každý sám zvaž.

Vraždění neviňátek: Svátek, na který se skoro zapomnělo
Radka Pružinová 27. prosince 2016 • 14:42

Vraždění neviňátek: Svátek, na který se skoro zapomnělo

Případ Horáček: O šanci na výhru se připravuje sám
Oliver Adámek 17. prosince 2017 • 10:00

Případ Horáček: O šanci na výhru se připravuje sám
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,070
29,260
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější