Poslední Obamův podraz: Manningová na svobodě! | Reflex.cz
nahoru

Poslední Obamův podraz: Manningová na svobodě!

Jiří X. Doležal18. května 2017 • 16:30
Poslední Obamův podraz: Manningová na svobodě!
foto: Profimedia.cz

Ve středu vyšel z amerického vězení bývalý voják Bradley Manning, slavný práskač, který ukradl americké vládě skoro tři čtvrtě miliónu tajných dokumentů. Obama ukázal, že má pro zrádce pochopení.

Příběh zrádce je dostatečně známý: 24. února 2012 byl Manning oficiálně obviněn z „napomáhání nepříteli“, jehož se dopustil tím, že jako americký voják ve službě zcizil asi sedm set tisíc tajných diplomatických depeší americké administrativy a poslal je ke zveřejnění do WikiLeaks. Jedenadvacátého srpna 2013 byl voják odsouzen k 35 letům vězení, ve vězení však požádal o lékařskou změnu pohlaví a nyní se jmenuje Chelsea Elizabeth Manningová. Je jí devětadvacet let.

Právní důvod propuštění je jednoduchý, jde o poslední dědictví epochy Baracka Obamy. Ten totiž Manningové zmírnil, ještě když byl ve funkci, na pětinu soudem uložený trest. Takže nyní — čtyři roky od odsouzení — už má s využitím všech právních kliček nárok být propuštěna. Za krádež tři čtvrtě miliónu tajných depeší, jež ukradla ve službě, tedy bylo ve výsledku ohodnoceno čtyřmi roky kriminálu.

Obama už není prezidentem, ale americký stát i své příznivce „dojí“ dál. Média o tom…

To je stejný trest, jako když nějaký civilista vykrade samoobsluhu. A připomínám, že v téže zemi — Spojených státech amerických — sedí středoškolská učitelka Jennifer Fichterová, která dostala dvaadvacet let natvrdo za sex se svým sedmnáctiletým studentem.

Proto mi nezbývá než vnímat tohle poslední realizované Obamovo dobroserské heslo jako jeho plivnutí na rozloučenou, plivnutí na demokracii, na Spojené státy a na jejich bezpečnost. Obama svým pardonem pro Manningovou prostě sdělil světu, že z úhlu pohledu amerického demokrata je zrada vojáka, přímé zneužití jeho funkce a akt, který jednoznačně ohrozil bezpečnost jeho země, vlastně v pořádku. Tedy — ne úplně v pořádku, Manningová od Obamy nedostala odškodnění, ale že to prostě je jen malej průšvih.

10 nejdůležitějších momentů historie podle Američanů? Budete překvapeni

Myslím si, že je to přesně naopak — že Manningová udělala velkej průšvih, že její osvobození je naprosto demoralizující pro všechny vojáky demokratických zemí a k tomu jejímu průšvihu, útoku na demokracii, přidal Obama svým milosrdenstvím průšvih ještě větší. Nejen naše, ale žádná kultura, žádný stát, žádné mocenské uskupení nemohou ve jménu vlastního přežití tolerovat a netrestat zradu vlastních vojáků.

Vojáci totiž nejsou běžní zaměstnanci, ale lidé ve služebním poměru, lidé, kteří složili přísahu, že budou sloužit vlasti. Manningová sice přísahala taky, ale v praxi pak neváhala tu vlast, jejíž uniformu nosila, zradit. A její propuštění je také zrada — zrada demokracie a spravedlnosti. Pěkná tečka za Obamovou érou.

To byli fešáci. 10 amerických prezidentů v době, kdy byli ještě mladí
Palec nahoru pro Trumpa: Zastavil Obamovy peníze pro Palestince
Jiří X. Doležal 26. ledna 2017 • 14:22

Palec nahoru pro Trumpa: Zastavil Obamovy peníze pro Palestince
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Vsadil jsem, že ANO nevyhraje. Nevyšlo to, říká volební sázkař na plný úvazek Michal Sirový
PREMIUM X Josef Mašín: Z chytrých komunistů se stali kapitalisti, ti blbější zůstali ve straně a dál sní o komunistickém ráji

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější