nahoru

Obama už není prezidentem, ale americký stát i své příznivce „dojí“ dál. Média o tom většinou mlčí

Daniel Baret 9. května 2017 • 15:35
Obama už není prezidentem, ale americký stát i své příznivce „dojí“ dál. Média o tom většinou mlčí
foto: Profimedia.cz

Barack Obama umí skutečně žít a užívat si. Jeho příznivci a média přitom neustále kritizují Donalda Trumpa za to, že údajně příliš často hraje golf a tráví víkendy hlavně ve svém rodinném sídle na Floridě. Ovšem Obama si užívá ještě víc a americké daňové poplatníky to také stojí nemalé peníze. Jenže o tom média většinou cudně mlčí.  

Britský list The Times ale například v úterý popsal, jak Barack Obama zavítal do italského Milána. Přiletěl soukromým letadlem a bydlel v hotelu Park Hyatt, kde jedna noc v jeho prezidentském apartmá stála 8400 dolarů. Jenže Obama nebyl sám, v pětihvězdičkovém hotelu jeho doprovod obsadil hned dvě patra. Část nákladů ale platí pořád americký stát, protože Obama (ale i jeho rodina) má nadále mohutnou ochranku a i některé další náklady jdou pořád na vrub daňových poplatníků.

Jak napsaly The Times: „Těžko říci, jaký je v tom rozdíl oproti době, kdy byl prezidentem“.

Obama měl v Miláně v úterý přednášku, na kterou se prodalo 3500 vstupenek, každá za 850 euro. To jsou skoro 3 miliony euro, které jdou obamovské nadaci. Ta prý bude usilovat o „globální pokrok“. A samozřejmě, podobně jak to je v případě rodiny Clintonových, především o vlastní blaho.

Barack Obama přitom před časem vyvolal velmi kritické reakce slibem, že promluví před bankéři na Wall Streetu v New Yorku. Požaduje ale za vystoupení 400 tisíc dolarů.

Navíc v Miláně se kvůli jeho návštěvě „prohli“ i italští daňoví poplatníci. Jezdil tam v koloně se 14 auty, nad nimi létal vrtulník a v pohotovosti bylo kvůli bývalému prezidentovi 300 policistů.

V rámci návštěvy Toskánska Obama také pobude v mimořádně drahé rezidenci Borgo Finocchieto, kterou rekonstruoval za 3 miliony dolarů jistý John Phillips. Zcela náhodou to byl za Obamy americký velvyslanec v Itálii.

Bývalý prezident si ale užívá, kde může. Po skončení svého volebního období, odletěl v lednu na Britské Panenské ostrovy, kde ho hostil miliardář Richard Branson. Pak byl s manželkou Michelle ve Francouzské Polynésii, kde byl hostem jiného miliardáře, hudebního producenta Davida Geffena. Na jeho superluxusní jachtě Rising Sun jim společnost dělali i zpěvák Bruce Springsteen, herec Tom Hanks a známá moderátorka Oprah Winfrey.

Obama se také v květnu chystá na návštěvu Německa, kde se sejde kromě jiného s kancléřkou Angelou Merkelovou. Jak se zdá, být americkým prezidentem „v důchodu“ není vůbec k zahození.Klíčová slova: prezident, daně, peníze, USA, Barack ObamaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.