nahoru

Jak vypadá znovu nabytá svoboda? Obama s miliardářem Bransonem v Karibiku

Johana Kudrnová9. února 2017 • 10:00
Jak vypadá znovu nabytá svoboda? Obama s miliardářem Bransonem v Karibiku
foto: Profimedia.cz

Barack a Michelle Obamovi si po osmi letech strávených v Bílém domě užívají zaslouženého volna. Světová média obletěly fotografie zachycující 44. amerického prezidenta ve vlnách Karibiku po boku miliardáře Richarda Bransona. Poté, co Obamovi strávili týden v kalifornském Palm Springs, kde odpočívali při prezidentově zamilovaném golfu, zamířili nyní na Bransonovo osobní pozvání na Britské panenské ostrovy. Obama působí na fotkách uvolněně a radostně – po bezmála třech tisících dnech, kdy tak trochu řídil planetu, není divu.

Kromě důsledného odpočinku na tropických plážích se Obamovi věnovali také vodním sportům. Na závěr týdenního pobytu se bývalý prezident s Bransonem vsadil, kdo vydrží déle na kitesurfingovém prkně. Zatímco šestašedesátiletý miliardář zvládl asi 50 metrů, pětapadesátiletý Obama dokonce 100.

Obama je milovníkem extrémních sportů, během vykonávání úřadu měl však adrenalinová rozptylování zakázaná. Bransonovi se prý po příjezdu na Moskito Island svěřil, že naposled si vodních sportů užíval těsně před nástupem do funkce v roce 2009 na Havaji.

Po návratu z Karibiku Obamovi plánují zůstat ve Washingtonu do doby, než jejich mladší dcera Sasha dokončí střední školu. Obamův předchůdce George W. Bush si s manželkou Laurou před osmi lety také naordinoval několik týdnů odpočinku. Odjel na svůj texaský ranč Crawford a s novináři vtipkoval o tom, jak do svého portfolia znovu přidal staronovou domácí agendu – sekání trávníku a vynášení koše.

Tradiční činností vysloužilých amerických prezidentů je zakládání prezidentských knihoven. Ta Obamova bude v příštích letech vybudována při Chicagské univerzitě. V pořadí se tak bude jednat již o 14. prezidentský komplex, soustřeďující materiály další administrativy, která zanechala nesmazatelnou stopu na podobě Spojených států.

Diskuse ke článku