nahoru

10 nejdůležitějších momentů historie podle Američanů? Budete překvapeni

 • Info.cz27. února 2017 • 09:30
  10 nejdůležitějších momentů historie podle Američanů? Budete překvapeni
  New York 11. září 2001
  • foto: 
  EPA, ara

  Co nejvíce ovlivnilo současnou americkou společnost? Právě na to se snažila najít odpověď anketa společností Pew Research Center a History channel. Pokud byste mezi historickými událostmi hledali 2. světovou válku, neuspěli byste. Naopak 11. září ve výčtu 10 nejdůležitějších momentů nechybí.


 • 10) Válka v Perském zálivu a střelba v Orlandu - 10 % hlasů

  Dvě události shodně obsadily desátou příčku. Konflikt v Perském zálivu zpočátku 90. let 20. století ovlivnil hlavně tzv. Generaci X, která se narodila mezi lety 1965 – 1985. Právě té se totiž přímo dotkla. Střelba v Orlandu z června tohoto roku, při které zemřelo 49 lidí, zase stanula vysoko v žebříčku hispánské komunity, na jejíž straně bylo nejvíce obětí.


 • 9) Sňatky homosexuálů - 11% hlasů

  Legalizace homosexuálních svateb je důležitým momentem především pro generaci tzv. mileniálů. Hned 19 procent z nich zařadilo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA z roku 2015 do svého výběru. Důležité je spíše pro ženy (14 %) než pro muže (8 %).


 • 8) Pád Berlínské zdi - 13 % hlasů

  Studená válka skončila pro Američany symbolicky právě pádem Berlínské zdi 11. listopadu 1989. Důležitým historickým mezníkem je pro 13 procent z nich. Životy výrazně ovlivnil především generaci tzv. Baby Boomers, tedy lidí narozených po 2. světové válce, a také Generaci X.


 • 7-6) Přistání na Měsíci a války v Iráku a Afghánistánu - 17 % hlasů

  Malý krok pro člověka, znamenal nejen skok pro lidstvo, ale hlavně pro vesmírné závody mezi USA a Sovětským svazem. Důležitým mezníkem je událost z roku 1969 pro Baby Boomers, z nichž pro čin Neila Armstronga and Buzze Aldrina hlasovalo 35 procent respondentů. Ovlivnila i tzv. Silent Generation. Do výběru ji zařadilo 29 procent lidí narozených mezi roky 1928 a 1945. Naopak války z první dekády 21. století byly jedny z největších životních událostí pro mileniály. Vybralo je 24 procent z nich.


 • 5) Válka ve Vietnamu - 20 % hlasů

  Války odjakživa formují společnost. Vietnamská válka zasáhla hned několik generací. Trvala od roku 1955 do roku 1975 a doslova změnila Spojené státy. Během ní vyrostlo například hnutí hippies. Američané se do ní zapojili v roce 1964 a důležitost jí přikládají hlavně generace Baby Boomers (41 %) a Silent Generation (37 %).


 • 4) Atentát na JFK - 21 % hlasů

  Atentáty na americké prezidenty nejsou až tak neobvyklé. Posledním, kterého stál takový útok život, byl John Fitzgerald Kennedy. Jeho zastřelení v roce 1963 v Dallasu ovlivnilo opět hlavně dvě nejstarší generace. Pro Baby Boomers to je dokonce druhá nejdůležitější událost jejich života hned po 11. září.


 • 3) Technologická revoluce - 22 % hlasů

  Jestliže JFK ovlivnil dvě nejstarší generace, nástup moderní éry počítačů a výpočetní techniky v poslední čtvrtině 20. století zmínili mezi svými prvními deseti momenty zástupci všech čtyř sledovaných období. Nejvýše ji zařadila Generace X, u níž dostala 20 procent hlasů.


 • 2) Zvolení Baracka Obamy - 40 % hlasů

  Jediná událost v jediné z několika sledovaných skupin obyvatelstva dokázala překonat 11. září. Afroameričany zasáhlo zvolení prvního černošského prezidenta tak silně, že ho mezi nejdůležitější okamžiky vybralo 62 procent z nich. U bílé populace pak získalo 39 procent hlasů. Celkově stačilo vítězství ve volbách v roce 2008 na druhé místo.


 • 1) 11. září - 76 % hlasů

  Událost, která nejvíce formovala současnou Ameriku, přišla 11. září 2001. Teroristické útoky z toho rána vyhrávaly anketu u všech generací, bělochů, hispánců, vysoko i nízkopříjmových skupin. Prostě u všech vyjma zmíněných Afroameričanů, u nichž skončily druhé. Právě tenhle moment definoval USA 21. století.Klíčová slova:
historie, USA, Barack Obama