Hořící uprchlický tábor: Z Francie je válčiště blízkovýchodních konfliktů | Reflex.cz
nahoru

Hořící uprchlický tábor: Z Francie je válčiště blízkovýchodních konfliktů

Jiří X. Doležal12. dubna 2017 • 11:00
Hořící uprchlický tábor: Z Francie je válčiště blízkovýchodních konfliktů
foto: Profimedia.cz

Imigrační vlna z Blízkého východu do Evropy, která vypukla v roce 2015 a se sníženou intenzitou pokračuje dodnes, slibovala mnoho problémů. Třeba ten, že si imigranti přinesou do Evropy své blízkovýchodní animozity a spory a u nás se najednou začnou řešit konflikty z Asie. Můžeme konstatovat, že se tak skutečně stalo.

Zpráva je jednoduchá: Asi čtyřicet kilometrů severně od Calais leží legendární město Dunkerque, slavné z druhé světové války. Je to přístavní město, leží na břehu La Manche, a je z něj přes vodu, co by doplivl do Velké Británie, vysněného cíle mnoha imigrantů, co přišli s uprchlickou vlnou posledních let. Proto v něm vyrostl po zrušení tábora Džungle v Calais tábor dřevostaveb pro uprchlíky, jimiž se hemžil kraj.

Požár uprchlického tábora Grande-Synthe v DunkirkuVIDEO Twitter.com

V pondělí večer tábor shořel. Nejprve v něm docházelo k potyčkám mezi tam ubytovanými íránskými Kurdy a Afghánci. V pondělí večer vypukla rvačka opět a někdo při ní založil požár, ve kterém shořel celý tábor. Nebo, abych nepřeháněl, asi sedmdesát procent tábora, ale shořela většina ze tří set dřevěných chatek, kde byli běženci ubytováni.

V momentě, kdy píšu tento text, není známo, kdo požár založil. Kurdové, nebo Afghánci? Asi se to nikdy nevyšetří. Každopádně výsledkem je deset zraněných a několik stovek uprchlíků, jež sem sice nikdo nezval, ale kteří, když do Evropy připutovali ilegálně, zůstali na ulici a bez prostředků.

Francie jako dobrá hostitelka se jich ujala, postavila pro ně pěkný a moderní obří kemp, poskytla jim veškerou péči a začala pracovat na jejich asimilaci. Výsledkem je po pondělku opět několik stovek lidí na ulici a bez jakéhokoliv zajištění, vyhozené peníze za vybudování spáleného tábora a nutnost se o ty lidi bez přístřeší postarat znovu a ubytovat je ještě jednou (či několikrát, pokud si příští ubytovnu zase podpálí).

Dánové ověřují žádosti uprchlíků u křížových výslechů. Zjistili, že polovina lidí lže

Kdybych se měl přiznat — fandím Kurdům, protože nezahalují své manželky. Ale to je úplně nepodstatné. Podstatné je, že vůbec nechápu a nemám šanci pochopit, o co ve sporu šlo, kdo si začal a jaké výhrady mají afghánští Paštunové proti iráckým Kurdům, a naopak. Jde o nějaké blízkovýchodní spory, o nichž nemáme ani páru a které nejsou řešitelné na našem území, a už vůbec nejsou na našem území řešitelné blízkovýchodními prostředky — například žhářstvím. Přesto se ve Francii, baště evropské kultury, najednou setkáváme s konflikty odněkud z pouště.

Řešení je jediné: Výrazně omezit příliv lidí z konfliktních kultur. Jinak se najednou ocitneme uprostřed bojů, jež vůbec nebudeme chápat. Vraždy ze cti jsou léta známým příkladem tohoto jevu v komunitách německých i francouzských muslimů. Boje proerdoğanovských Turků s protierdoğanovskými Turky v Německu byly holubičkou ohlašující masívní nástup jevu a spálený uprchlický tábor je ukázkou nové reality. Pokud se nenaučíme omezovat migrační vlnu, vracet ilegální imigranty co nejrychleji zpět a legitimní uprchlíky intenzívně asimilovat, tak naše evropská kultura skončí jak Mayové po příchodu Španělů.

Kolaps civilizace: Imigranti, Merkelová a Trump
Jiří X. Doležal 29. ledna 2017 • 01:14

Kolaps civilizace: Imigranti, Merkelová a Trump

Řešení sexuálních útoků migrantů je snadné!
Jiří X. Doležal 6. ledna 2017 • 10:13

Řešení sexuálních útoků migrantů je snadné!



Klíčová slova: Francie, Dunkerque, tábor, imigranti, požár


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější