Kolaps civilizace: Imigranti, Merkelová a Trump | Reflex.cz
nahoru

Kolaps civilizace: Imigranti, Merkelová a Trump

Jiří X. Doležal29. ledna 2017 • 09:00
Donald Trump.
Donald Trump.
• foto: 
Profimedia.cz

Razance prvních kroků prezidenta Trumpa ve funkci ukazuje, že s jeho administrativou přichází nová epocha. Jakoby starý svět plný politické korektnosti s Trumpovým příchodem zkolaboval.

Známý český egyptolog profesor Miroslav Bárta píše, že kolapsy vyspělých a složitých společenských systémů jsou následovány výrazným zjednodušením fungování systému. Že kolaps nemusí nutně znamenat pád asteroidu, ale třeba jen pád nějaké administrativy. A pak se celý systém rapidně zjednoduší.

Nástup Donalda Trumpa tímto prizmatem v úplnosti znamená kolaps eutoatlantické civilizace. Již jeho první kroky v úřadě ukazují, že nehodlá dodržovat sluníčkářské rituály, ale rozhodovat podle jednoduššího klíče - podle toho, zda je nějaký krok dobrý pro Ameriku, a ne podle toho, zda je nějaký krok líbivý a hezký.

Vedle sebe tak začínají koexistovat dva systémy: Vysoce sofistikovaný, velmi humanistický a nefunkční systém Merkelová versus vysoce účinný, jednoduchý a humpolácký systém Trump. Nejlépe je vidět rozdíl obou státníků - systémů - řešení na otázce imigrace. Všichni - Američané i Evropané - chápou imigraci z muslimských zemí jako závažný problém. Metody řešení jsou však zcela opačné.

Sovětský svaz očima amerického špiona. Historik zveřejnil dosud nepublikované fotografie

Když přišla v roce 2015 do Evropy imigrační vlna ze Sýrie a Iráku, všichni jsme věděli, že je to vysoce nebezpečný fenomen a že s uprchlíky sem přijdou i teroristé a neasimilovatelní jedinci. Muslimský negramotný pastýř ze severní Sýrie nemá mnoho šancí na nějakou uspokojivou asimilaci. Civilizační skok mezi ním a třeba Dortmundem je za jednu generaci nepřekonatelný. Když takto problematičtí jedinci, o kterých bylo předem zřejmé, že s nimi budou problémy, tak Merkelová jednostranně přestala dodržovat evropské dohody o imigraci a všechny ty potenciálně rizikové běžence srdečně pozvala k nim do Německa. Následkem toho se po západní Evropě zcela nekontrolovatelně pohybuje v podstatě neznámý, ale milion osob převyšující počet imigrantů. A nikdo neví, co to je za lidi. Vlna kriminality, teroristických útoků, a především obrovské výdaje daňových poplatníků přišly vzápětí po vlně imigrační. Jak všichni věděli - snad i ta sluníčkářka Merkelová, která ale v podstatě nemohla dělat nic jiného. Systém autoagresivního upřednostňování cizích před vlastními je morem neomarxistické evropské levice, a Merkelová by se prostě na nějaký ošklivý krok proti imigrantům nezmohla už jen proto, že jsme všichni politicky korektní, a proto na sebe musíme být hodní.

Theresa Mayová ve Washingtonu. Nová kapitola zvláštního vztahu mezi Spojenými státy a…

Donald Trump necelý týden po inauguraci identický problém vyřešil řádově jednodušeji. Prostě zakázal Syřanům, a na nějakou dobu i obyvatelům dalších šesti islámských zemí, vstup do USA. Metoda, kdy sice občas asi dojde k nějaké malé nespravedlnosti na přijíždějících Syřanech, ale Amerika opravdu nebude muset řešit, jak asimilovat syrské muslimy.

Stará sluníčkářská, ohleduplná, komplikovaná a sofistikovaná řešení nám imigrační krize představila jako zcela nefunkční. Naopak velmi jednoduchý - řádově primitivnější - zákaz, který vystavil Trump, je sice ošklivý, ale zaručeně účinný. Proto soudím, že onen dlouho očekávaný kolaps naší civilizace už nastal. Že se přesložitěla a nyní bude, bez nějakých válek či krizí, výrazně zjednodušena, abychom se zase stali pány vlastního osudu a přestali se potácet v sluníčkářských ohleduplnostech vedoucích jen k celospolečnskému chaosu.

Fascinující fotka rituální sebevraždy japonského samuraje z 19. století

 Klíčová slova: jxd, komentáře, Donald TrumpDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,520
29,600
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější