Theresa Mayová ve Washingtonu. Nová kapitola zvláštního vztahu mezi Spojenými státy a Británií | Reflex.cz
nahoru

Theresa Mayová ve Washingtonu. Nová kapitola zvláštního vztahu mezi Spojenými státy a Británií

Johana Kudrnová28. ledna 2017 • 15:00
Theresa Mayová a Donald Trump
Theresa Mayová a Donald Trump
• foto: 
AP

Donald Trump včera v Bílém domě přivítal první zahraniční návštěvu. Pozváním britské premiérky Theresy Mayové dal najevo, že hodlá navázat na jeden z tradičních pilířů americké zahraniční politiky, jímž je zvláštní vztah s Velkou Británií. Mayová Trumpovi po dobu návštěvy nadšeně sekundovala, na tiskové konferenci dokonce slavnostně oznámila, že v průběhu roku manželé Trumpovi na pozvání královny navštíví Británii. Ačkoliv oba politici působili během společné tiskové konference velmi uvolněně a Trump několikrát zdůraznil, že jsou s „Theresou“ naladěni na stejnou vlnu, za zdvořilostními frázemi a úsměvy lze najít i stopy realpolitiky.

Příjezd Mayové do Washingtonu se neobešel bez protokolárních škobrtnutí. Trumpův tým nezvládl v oficiálním programu správně vyspelovat premiérčino křestní jméno. Z Theresy se stala Teresa. O několik hodin později byl představitelům britského tisku odepřen přístup do Bílého domu, jelikož Američané nebyli schopní rozluštit britský formát dat jejich narození. Ačkoliv se může zdát, že se jedná o maličkosti, v diplomatickém světě by za normálních okolností šlo o poměrně významné přešlapy. Vzhledem k tomu, že se však jedná o první týden v úřadě nejen pro Trumpa, ale i jeho tým, není třeba tyto drobné nedostatky okamžitě interpretovat jako zlověstné vzkazy zemi, která bude v následujících letech zase jednou hledat své místo pod sluncem.

Spravedlnost pro vrahy: Kde leží hranice mezi trestem a pomstou?
Cyril Höschl 27. ledna 2017 • 14:23

Spravedlnost pro vrahy: Kde leží hranice mezi trestem a pomstou?

Za povšimnutí nicméně stojí, s jakou pečlivostí Theresa Mayová k návštěvě přistoupila. Jako dárek přivezla americkému prezidentovi tradiční skotský pohár „quaich“, který si mezi sebou po staletí vyměňovali vůdcové klanů na Skotské vysočině. Symbol spřízněnosti a pohostinnosti odkazuje nejen na skotský původ Trumpovy matky Mary Anne MacLeodové, ale také na tradiční britskou snahu prezentovat vztahy se Spojenými státy v zářivějších barvách, než které používají Američané.

Základní dynamika zvláštního vztahu tak pravděpodobně v příštích letech zůstane kvůli oslabení pozice Británie v Evropě nezměněna. Britové budou Američany po vystoupení z Evropské unie potřebovat mnohonásobně víc než Američané Brity, přesto se vřelé vztahy s bývalým nepřítelem č. 1 hodí momentálně do krámu i Trumpovi. Potřebuje odvést pozornost od vyostřených vztahů s Mexikem a od nejistého výsledku rozhovorů s Vladimírem Putinem, se kterým si i přes deklarovanou vstřícnost určitě nebudou hrát na skotské klanové vůdce.

Sto dvacet let stará škola v Marijsku: krutá realita současného Ruska na poetických …
Mayová končí jako šéfka konzervativců. V čele vlády zůstane, než se najde nástupce
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější