nahoru

Sovětský svaz očima amerického špiona. Historik zveřejnil dosud nepublikované fotografie

Tereza Stonišová28. ledna 2017 • 18:00
Sovětský svaz očima amerického špiona. Historik zveřejnil dosud nepublikované fotografie
foto: archív MM

Padesátá léta v Sovětském svazu strávil americký špion Martin Manhoff, který byl v roce 1954 sovětskou stranou vyhoštěn. Podařilo se mu ale do Washingtonu propašovat filmy s fotografiemi, které výborně vykreslují obraz života za železnou oponou. Snímky před několika dny zveřejnil americký historik.

Snímky spatřily světlo světa po neuvěřitelných třiašedesáti letech. Historik zaměřující se právě na historii Sovětského svazu po 2. světové válce se je rozhodl zveřejnit, když je zcela náhodou objevil ve skříni bývalého obydlí Martina Manhoffa. Historik měl na základě svého výzkumu indicie, že by se fotografie mohly v jeho vlastnictví stále nacházet, a proto požádal o jeho prohledání. A nedotčené kinofilmy opravdu objevil.

 

Fotografií jsou podle historika stovky, možná tisíce. „Ty fotky jsou barevné a je jsou jich tisíce. Jsou z ulic Moskvy, z Transsibiřské magistrály, Muarmarsku, Jalty...“ uvádí historik. Dá se tak říci, že objevil doslova zlatý důl. Fotografie nyní prochází digitalizací a historik uvažuje o jejich kompletní publikaci.

 

 

 Klíčová slova: fotografie, historie, USA, Sovětský svazDiskuse ke článku