nahoru

Dánové ověřují žádosti uprchlíků u křížových výslechů. Zjistili, že polovina lidí lže

Daniel Baret31. března 2017 • 09:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Přestože Dánsko má jeden z vůbec nejštědřejších sociálních systémů na světě, uprchlíci se do této bohaté skandinávské země nijak nehrnou. Dánové totiž každého člověka velmi podrobně prověřují, a pokud zjistí nesrovnalosti, žádosti odmítají. Navíc u těch, kteří azyl dostanou, vyžadují, aby se naučili jazyk a prošli rekvalifikačními kurzy.

V minulých dnech pak úřad Flygningenævnet, který prověřil 500 loňských odmítnutých žádostí o azyl, uvedl, že 284 lidí neřeklo celou pravdu, nebo si své příběhy dokonce vymysleli. A to se jedná pouze o ty, kteří rozporovali odmítnutí. Celý proces byl proto opět prověřen.

Celkem loni v Dánsku požádalo o azyl 6055 lidí, což je ve srovnání s Německem (722 265), Itálií (121 185), či sousedním Švédskem (22 330) minimální počet.

Evropský statistický úřad Eurostat pak vydal 15. března oficiální zprávu, podle které v zemích EU požádalo loni o azyl přes 1,2 milionu osob. Jak je vidět, většina z nich míří do Německa. To je na rozdíl od Dánska k migrantům daleko benevolentnější.

V Dánsku byla v loni odmítnuta zhruba polovina všech žádostí z nejrůznějších důvodů, mnohé právě kvůli problémům s důvěryhodností migrantů.

U tureckých břehů se utopilo 12 migrantů, čtyři se pohřešují

„Slyšíme často příběhy, které nemají žádný reálný základ. Někteří lidé popisují nebezpečí ve své zemi, ale když chceme, aby podrobněji vysvětlili, kde a co se stalo, nejsou schopni podat informace,“ řekl dánské televizi TV2 Anders Dorph, ředitel imigrační služby Udlændingeservice.

Imigrační úřady v Dánsku provádí se žadateli velmi dlouhé pohovory, které si podle médií někdy nezadají s křížovými výslechy, jaké jsou běžné u policejního vyšetřování.

Cílem Dánů je zjistit a pak pokud možno i ověřit, zda nějakému člověku skutečně v jeho vlasti hrozí nebezpečí. Pokud ano, dostane azyl a stát mu následně všemožně pomáhá. Pokud ne, většinou je nucen ze země odejít.

Slumy New Yorku na přelomu století: Miliony imigrantů, špína, chudoba a vraždy
Rakouský ministr zahraničí: Úplně chápu, že Trump chce stavět zeď na hranicích USA a …

Daniel Baret


Klíčová slova: Dánsko, imigrace, výslech, imigrantiDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,590
22,550
29,920
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější