Rakouský ministr zahraničí: Úplně chápu, že Trump chce stavět zeď na hranicích USA a Mexika | Reflex.cz
nahoru

Rakouský ministr zahraničí: Úplně chápu, že Trump chce stavět zeď na hranicích USA a Mexika

Daniel Baret15. února 2017 • 11:30
Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz
Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz
• foto: 
ČTK

Ne všechny evropské země a ne všichni významní politici kritizují Donalda Trumpa, jak by se mohlo zdát ze smršti mediálních reakcí, které přicházejí každý den. Například Sebastian Kurz, rakouský ministr zahraničí a integrace, teď prohlásil, že Trumpovi v případě výstavby zdi na hranicích s Mexikem rozumí, protože každá země má migraci regulovat a zabránit příchodu nelegálních uprchlíků.

Rakousko prošlo v případě uprchlíků zajímavým vývojem. V první polovině roku 2015 převažovala po vzoru německé kancléřky Angely Merkelové takzvaná „vítací“ politika, ale postupně se situace radikálně změnila. Náš jižní soused postavil na některých místech na hranicích se Slovinskem a Itálií kratší ploty, loni výrazně omezil počet přijímaných imigrantů a vláda připravila důkladné plány na ještě masivnější ochranu hranic.

Sebastian Kurz pak v rámci Evropské unie patří k tvrdým kritikům zejména nelegální migrace. Loni navrhl, aby země EU uprchlíky umístily na některé ostrovy a tam rozhodly, zda je pustí za své hranice. Rakouský šéf diplomacie byl za to kritizován zejména neziskovými organizacemi a bruselskou byrokracií.    

Berlín 1945: Jak se hroutila třetí říše očima sovětského fotografa

Teď se v rozhovoru pro rakouskou agenturu APA vyjádřil i k plánům Donalda Trumpa, jež hodlá dokončit zeď na americko-mexické hranici a zabránit tak přílivu milionů ilegálních migrantů. „Každý americký prezident se snažil regulovat migraci do Spojených států a každá země na světě má migraci řídit a nedovolit, aby to pokračovalo nekontrolovatelným způsobem,“ řekl Kurz. Pak dodal: „Doufám, že ti, kteří v minulých letech podporovali otevřené hranice a masivní příchod ilegálních uprchlíků, už pochopili, že to byla chyba.“

Rakouský ministr zahraničí v souvislosti s Trumpem a migrací do Evropy řekl, že bude dál podporovat všechny možné formy ochrany hranic, od „klasických policejních a vojenských hlídek, až po ploty, bezpečnostní kamery a další technické prostředky“.

S Trumpem ale nesouhlasí, pokud jde o plošný zákaz cestování do USA pro vybrané muslimské země. Podle Kurze je nutné s terorismem tvrdě bojovat, ale v tomto případě se prý nedá vyhrát tím, že „odsoudíme celé národy“.

Hrůzy nacismu: Ženský koncentrační tábor Ravensbrück, kde byly vězněny i ženy z Lidic

Rakousko, kde vládne koalice sociálních demokratů a lidovců (členem Rakouské lidové strany, ÖVP, je také Kurz), v roce 2015 přijala přes 90 tisíc uprchlíků, ale loni již byla kvóta stanovena na 37 500 lidí a existují tlaky na její další snižování.

Kvůli problémům s migrací mezitím výrazně posílila opoziční Svobodná strana Rakouska, která by podle průzkumů mohla příští rok zvítězit v parlamentních volbách se ziskem 33 až 35 procent hlasů. Volby se mají uskutečnit v říjnu 2018.

Konec selfíček u Památníku holocaustu? Unikátní projekt upozorňuje na nevhodné fotky …
Manžela polila lihem a zapálila. Sama si šla lehnout a předstírala tvrdý spánek

Daniel Baret


Klíčová slova: Donald Trump, ministr, zeď, imigrace, Rakousko


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější