Berlín 1945: Jak se hroutila třetí říše očima sovětského fotografa | Reflex.cz
nahoru

Berlín 1945: Jak se hroutila třetí říše očima sovětského fotografa

Johana Kudrnová10. února 2017 • 15:30
Berlín 1945: Jak se hroutila třetí říše očima sovětského fotografa
foto: Flickr / Valerij Faminskij

Ukrajinský fotograf Artur Bondar zpracovává rozsáhlý archív válečného reportéra  Faminskij nejen rozbombardované hlavní město nacistické říše, ale i každodenní život sovětských vojáků nebo děsivé podmínky polních nemocnic. Bitva o Berlín stála život více než 150 tisíc sovětských a německých vojáků a 20 tisíc civilistů.

„Jestli necháme Sověty osvobodit Berlín, neposílí to v nich představu, že se na našem společném vítězství podílejí větší měrou než my? Neprobudí to v nich takové rozpoložení, se kterým si v budoucnu prostě nebudeme vědět rady? Domnívám se, že pokud se Berlín ocitne v našem dosahu, měli bychom jej samozřejmě dobýt my.“ Takto formuloval Winston Churchill své obavy z ruského postupu na Berlín 1. dubna 1945 v dopise americkému prezidentovi Franklinu D. Rooseveltovi. Ve stejný den se o Berlíně jednalo i v Moskvě. Větu: „Takže kdo dobude Berlín, my, nebo Anglo-Američané?“ maršálové Koněv a Žukov nebrali jako otázku, ale příkaz. Stalin se vyjádřil jasně.

2. světová válka očima židovských fotografů. Historik objevil dosud nepublikované snímky

Důvodů, proč se západní Spojenci rozhodli přenechat Berlín Sovětům, bylo několik. Velitel spojeneckých sil v Evropě Dwight Eisenhower chtěl ušetřit životy svých vojáků, bylo totiž zřejmé, že Berlín nekapituluje okamžitě. Zároveň měl při rozhodování pravděpodobně poslední slovo Roosevelt, jenž kalkuloval se sovětskou pomocí při válce s Japonskem. 12. dubna se proto anglo-americké armády zastavily na Labi, ačkoliv jim podle slov generála Bradleyho Berlín ležel doslova „u nohou“.

Hrůzy nacismu: Ženský koncentrační tábor Ravensbrück, kde byly vězněny i ženy z Lidic

Šedesát tisíc příslušníků berlínské stálé posádky čelilo útoku čtyř set šedesáti tisíc Sovětů a patnácti set tanků, přesto byly ztráty Rudé armády obrovské. Zdroje uvádějí osmdesát tisíc mrtvých nebo pohřešovaných. Zhruba stejný počet vojáků padl i na německé straně. Slavná fotografie, na které Sověti instalují na střechu Reichstagu sovětskou vlajku, stála život dvou až tří tisíc vojáků. Díky fotografiím Faminského víme, jak se hroutila třetí říše mimo Hitlerův bunkr a že dobytí Berlína bylo daleko krutější, než se z propagandou oslavované fotografie ze střechy Reichstagu zdá.

Trapné snímky, které neměl nikdo vidět. Prohlédněte si fotky zakázané samotným Hitlerem
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější