Hrůzy nacismu: Ženský koncentrační tábor Ravensbrück, kde byly vězněny i ženy z Lidic | Reflex.cz
nahoru

Hrůzy nacismu: Ženský koncentrační tábor Ravensbrück, kde byly vězněny i ženy z Lidic

Daniel Baret4. února 2019 • 12:30
Hrůzy nacismu: Ženský koncentrační tábor Ravensbrück, kde byly vězněny i ženy z Lidic
foto: Vintag.es

Fotografie z nacistických koncentračních táborů je dobré si připomínat, protože dokumentují hrůzu tehdejší doby. Stejné to bylo i v táboře Ravensbrück, který byl přednostně určen pro ženy. Byly zde i skoro dvě stovky žen z vypálených Lidic a kromě jiných tady v květnu 1944 zemřela známá česká novinářka, spisovatelka a překladatelka Milena Jesenská, která byla přítelkyní celosvětově proslulého spisovatele Franze Kafky.

Tábor pro ženy, který se nacházel zhruba 90 kilometrů severně od Berlína, začali nacisté pod vedením Heinricha Himmlera stavět v listopadu 1938 a mezi lety 1939 až 1945 jím prošlo více než 130 tisíc lidí, z nichž kolem 90 tisíc zemřelo. Čtvrtinu vězenkyň tvořily Polky, ale bylo zde i několik stovek Češek (zřejmě jich bylo víc, ale německé úřady část žen evidovaly jen jako Židovky).

Například v červnu 1942 po vypálení obce Lidice bylo převezeno do Ravensbrücku 184 místních žen. Dalších 12 pak v následujících měsících.

Konec selfíček u Památníku holocaustu? Unikátní projekt upozorňuje na nevhodné fotky …

V táboře zemřela i novinářka a spisovatelka Milena Jesenská, která se aktivně zúčastnila v protektorátu protinacistického odboje a pomáhala s emigrací židovským rodinám. V listopadu 1939 byla zatčena a následují rok deportována právě do Ravensbrücku, kde v lednu 1944 zemřela na selhání ledvin. V táboře pracovala na ošetřovně.

V tomto koncentráku zahynula (podle některých informací byla umučena) i Marie Filomena Dolanská, česká učitelka, ředitelka školy a představená kláštera ve Vlaštovičkách (dnes součást Opavy). Tato řeholnice ignorovala Němci vydaný zákaz výuky českého jazyka a zastávala se osob stíhaných gestapem.

Podívejte se, jak to v táboře, kde zahynulo i mnoho Češek, za války vypadalo.

2. světová válka očima židovských fotografů. Historik objevil dosud nepublikované snímky
Sto dvacet let stará škola v Marijsku: krutá realita současného Ruska na poetických …
Válka tehdy a dnes: Připomeňte si, jak před dvaceti lety vypadal konflikt v bývalé …

Daniel BaretVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější