Jsme si v Česku před úřady rovni, nebo jsou senátoři rovnější? | Reflex.cz
nahoru

Jsme si v Česku před úřady rovni, nebo jsou senátoři rovnější?

Petr Kolman27. února 2017 • 16:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

M. T. Cicero kdysi trefně napsal: Podstatou rovnosti je spravedlnost. Na co mu o několik set let později (nepřímo) odpověděl Andrej Babiš nyní již asi zlidovělé „sorry jako…“.

Jako právník a učitel správního práva jsem žil v iluzi, že je přístup občanů v 21. století v Česku ke správním orgánům rovný. A de facto pro všechny stejný, a tedy i stejně spravedlivý. Což nám zaručují platné a účinné zákony. Avšak chyba lávky!

Vždy mne nadzvedne ze židle výrok politiků – vynikají v tom hlavně senátoři — ohledně jejich „užitečnosti“ v kontaktu s úřady a ani se tím nijak netají.

Pro ilustraci jeden nedávný (shodou okolností jde o výrok senátora z hnutí ANO): — Ověřil jsem si, že senátor autoritou své funkce otevírá dveře na úřadech. Takže s lidmi, kteří mají zajímavé projekty, budu chodit a z titulu své funkce jim pomáhat, aby se dostali k relevantním úředníkům, kteří o těchto projektech rozhodují. Moje zkušenost z minulosti je, že když jsme potřebovali něčeho dosáhnout na úřadech v Praze, bylo dobré sehnat poslance nebo senátora, aby šel s námi a otevřel dveře, protože jinak se s námi nikdo nechtěl bavit.

Bohuslav Sobotka aneb Příběh muže bez názoru
Bohumil Pečinka 24. února 2017 • 13:52

Bohuslav Sobotka aneb Příběh muže bez názoru

Kterak jsem uvedl již na začátku komentáře, já „truhlík“ jsem si myslel, že správní úřady (včetně těch ústředních) přistupují ke všem rovně a antidiskriminačně. Nicméně dle takových výroků potřebujete mít s sebou senátora, aby vám tzv. otevřel dveře. Dodejme, že je to problém (respektive modus operandi) napříč politickými stranami – nepřekvapí, že obdobně postupují politici ze stran tradičních i těch „nových“. To je krásně spojuje.

Myslím, že tohle je přesně to, co obyčejné lidi velmi trápí – naznačená nerovnost v přístupu k úřadům. K úřadům placeným z jejich daní. Tato „zakřivenost“ přístupu by se neměla přejít mávnutím ruky, podrývá ústavní kořeny našeho právního státu (Rechtstaat, Rule of Law, Etat de droit).

Je to hit bydlení příštích let? Zcela mobilní dům, který ovládáte telefonem. Může stát …

Takřka osmdesátiletý soused od nás z Brna-středu k tomu trefně podotkl: To je skoro jako za socialismu, soudruh XY vám otevře dveře, jinak se s vámi „ti nahoře“ nebudou bavit. Možná by se celou věcí mohla zaobírat i ombudsmanka – zřetelně se v takových případech naznačuje nerovný přístup k veřejným institucím.

Pakliže nějaký senátor vyřkne taková slova – tedy pokud hovořil pravdu a jen reklamně nepřeháněl —, měl by kanceláři veřejného ochránce práv dodat seznam státních úřadů a dalších veřejných institucí, jež ho chtěly přijmout přednostně jen díky tomu, že je senátor. A současně i těch, které dříve nechtěly přijmout, jelikož s sebou neměl senátora „otevírajícího dveře“!

Táži se závěrem, je to tak dobře? Jsme si v Česku skutečně rovni, nebo jsou si stále někteří rovnější? A sledujme pozorně, co říkají naši zákonodárci nejen před volbami!

Autor je právník a VŠ pedagog

Čtyři důvody, proč je Sobotka přežitý a vyhaslý premiér
Marek Stoniš 22. února 2017 • 16:20

Čtyři důvody, proč je Sobotka přežitý a vyhaslý premiér

Kteří soudruzi nevolili soudruha Babiše?
Jiří X. Doležal 25. února 2017 • 22:17

Kteří soudruzi nevolili soudruha Babiše?Klíčová slova: Česko, úřady, Andrej BabišDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,730
30,000
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější