Válečné ztráty USA: I mistr profesor se někdy utne. V tomto případě hned dvakrát | Reflex.cz
nahoru

Válečné ztráty USA: I mistr profesor se někdy utne. V tomto případě hned dvakrát

Jaroslav Šajtar31. ledna 2017 • 12:55
Profesor Felix Kolmer.
Profesor Felix Kolmer.
• foto: 
Profimedia.cz

Na výročním zasedání česko-německého diskusního fóra, konaném v Praze při příležitosti dvacátého výročí podpisu Česko-německé deklarace o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji, vystoupil kromě premiéra Bohuslava Sobotky také profesor Felix Kolmer, jenž přežil tři německé koncentrační tábory.

Snad jedině to ho omlouvá za dva faktické a snadno vyvratitelné nesmysly, jež ve svém vystoupení uvedl. Prohlásil totiž, že za druhé světové války zahynulo 350 000 Čechů, což prý převyšuje celé válečné ztráty Spojených států amerických!

Češi místo Čechoslováků

Válečné ztráty Československa sice dosud nejsou zdaleka přesně spočítány (na podrobném vyčíslení vojenských obětí nyní usilovně pracují badatelé Vojenského historického ústavu v Praze, kteří na toto téma vydali již několik hodnotných publikací), nicméně se nejčastěji odhadují zhruba na 360 000 mrtvých, přičemž v posledních letech proskočilo na veřejnost i nižší číslo, a to 340 000 obětí. Jenže v tom nejsou zahrnuti jen Češi, nýbrž občané bývalého Československa. Je všeobecně známo, že mezi civilisty představovali největší položku ztrát Židé. Tisíce obětí si vyžádalo Slovenské národní povstání, umírali slovenští vojáci na východní frontě, antifašisté různých národností...

Šarmantní důstojník RAF, z něhož se stal sériový vrah. Přečtěte si příběh novodobého…

Neznámé jsou počty obětí na Podkarpatské Rusi. Je tudíž absolutně nemožné, aby z 360 000 mrtvých 350 000 připadlo na Čechy. Podobné bláboly jen nahrávají revizionistickým publicistům, jejichž cílem je naopak utrpení našeho národa za války co nejvíce bagatelizovat.

Předehnat Ameriku?

USA jsou jedny z mála zemí, které mají své válečné ztráty spočítány do nejmenších podrobností, a navíc zcela věrohodně. Dlužno dodat, že k tomu měly podmínky a k falšování ztrát na lidech neexistoval pádný důvod.

Podle detailních statistik činily ztráty jejich ozbrojených sil ve druhé světové válce 405 399 zahynulých a zemřelých, z nichž 291 557 připadlo na bojové ztráty, tedy padlé a zemřelé na zranění utrpěná v boji (profesor Kolmer nepochybně započetl pouze tuto položku), ale dalších 113 842 vojáků přišlo o život z nebojových příčin – zemřelo na nemoci, při mimořádných událostech, utonulo, spáchalo sebevraždu, stalo se obětí vražd, bylo popraveno apod. Jen při leteckých haváriích a automobilových nehodách zahynuly desítky tisíc lidí.

Záhada Jávského moře: Ze dna zmizely vraky válečných lodí
Tereza Stonišová 17. listopadu 2016 • 17:49

Záhada Jávského moře: Ze dna zmizely vraky válečných lodí

Avšak tím výčet obětí nekončí. Druhá světová válka si vyžádala životy 9497 námořníků amerického obchodního loďstva, nejvíce během bitvy o Atlantik, ale rovněž v boji proti Japoncům. V internaci zemřeli 1704 američtí civilisté (1536 v japonské a jen 168 v německé), 68 během japonského útoku na Pearl Harbor 7. prosince 1941 v důsledku „přátelské palby“ (friendly fire) vlastních vojsk a šest v Oregonu při výbuchu pumy z japonského neřiditelného balónu.

Úhrnné ztráty USA tak činí 416 674 osob, z čehož 11 275 jsou civilisté. Československo sice ztratilo mnohonásobně víc lidí v poměru k počtu obyvatel, ale v absolutních číslech je Spojené státy výrazně předstihly. Ctihodný profesor Kolmer je proto vedle jak ta jedle.

Před 75 lety Finsko vyhlásilo válku Sovětskému svazu
JAROSLAV ŠAJTAR 25. června 2016 • 21:43

Před 75 lety Finsko vyhlásilo válku Sovětskému svazu

Výstava v New Yorku ukazuje příběhy muslimů, jež za války zachraňovali Židy

Jaroslav Šajtar



Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější