Výstava v New Yorku ukazuje příběhy muslimů, jež za války zachraňovali Židy | Reflex.cz
nahoru

Výstava v New Yorku ukazuje příběhy muslimů, jež za války zachraňovali Židy

Tereza Stonišová29. ledna 2017 • 07:00
Výstava v New Yorku ukazuje příběhy muslimů, jež za války zachraňovali Židy
foto: iamyourprotector.com

V souvislosti s pátečním památným dnem obětí holokaustu, který si připomínají nejen Židé všude ve světě, se objevilo mnoho zpráv ohledně různých forem piety židovských obětí nacistického teroru. Jedna zpráva však vynikla nad ostatními: V New Yorku otevřeli malou vernisáž, která připomíná muslimy, jež nasadili za války svůj život, aby ochránili Židy před deportací.

Jedná se celkem o patnáct příběhů, které se ve spolupráci s Americkým židovským centrem podařilo zdokumentovat. Všechny příběhy mají jedno společné: popisují osudy muslimských rodin, které během nacistické nadvlády za 2. světové války v rozličných evropských zemích pomáhali svým sousedům a přátelům, Židům, kteří se doslova ze dne na den ocitli v ohrožení života. Příběhy dokreslují fotografie, ale také především zapsané vzpomínky přímých účastníků 2. světové války.

 

Trumpův ostrý start. Zakázal odletět do USA šesti pasažérům z muslimských zemí

Tak třeba jeden z íránských diplomatů v Evropě neúnavně vystavoval víza židovským rodinám, kteří se díky němu pak dostali do bezpečí. Abdul Husajn Sardam zachránil zřejmě stovky rodin, přesná čísla známá nejsou. Díky němu vycestovalo a zachránilo se spoustu rodin, které čekal transport do některého z koncentračních táborů. Chalíd Abdul Wahab pomáhal rodinám přímo. Podařilo se mu schovat 24 Židů z Tuniska, kteří se ukrývali před nacisty. Kdyby se nacisté dozvěděli, že je ukrývá, zabili by jej i s rodinou.

 

Sovětský svaz očima amerického špiona. Historik zveřejnil dosud nepublikované fotografie

Vernisáž výstavy přinesla i několik dojemných setkání. Jedno z nich se odehrálo mezi členy rodiny Pilkusových, kteří za 2. světové války žili ve své rodné Albánii. Když začala její okupace, ukryli židovskou dívku Johannu Neumannovou a její matku. Na páteční vernisáži se Johanna se svými zachránci znovu setkala.

Proboha, co to mají v Americe za prezidenta? Nepije, nekouří, vydělává peníze, je dobře…
 

 

 

 
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,070
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější