Hrdiny v Česku máme, tak přestaňme nadávat! | Reflex.cz
nahoru

Hrdiny v Česku máme, tak přestaňme nadávat!

Jiří X. Doležal13. ledna 2017 • 11:15
Čeští vojáci před odletem do Mali - ilustrační snímek.
Čeští vojáci před odletem do Mali - ilustrační snímek.
• foto: 
ČTK

V naší zemi je zvykem nadávat na malé české poměry, čecháčkovství, naši národní povahu a podobně. Já to taky dělám. Včera se ale objevila zpráva, která trochu zanikla, ale která je nesmírně důležitá a zakládá jisté důvody vlastenectví. Oficiálně byl deklarován český válečný hrdina.

Je málo případů, kdy může novinář někoho ze srdce pochválit - naší prací je kritizovat a rejpat, ne vychvalovat. A ještě méně případů je takových, kdy můžeme (v našem případě skoro musíme) představit veřejnosti nějakého kladného hrdinu. Poprvé v historii dostal včera český voják vysoké vojenské vyznamenání Evropské unie za své hrdinství v boji, které prokázal na armádním výsadku v Mali. Je to medaile za mimořádné zásluhy (Common Security and Defence Policy Medal for Extraordinary Meritorious Service), na kterou dosud v historii žádný český voják nedosáhl.

Fakta jsou jednoduchá. Vojáci naší armády jsou mimo jiných míst také na nebojové misi v Mali. Že je mise nebojová, samozřejmě neznamená, že není nebezpečná. Četař C. H. (jeho identita je pochopitelně utajená) ze 44. lehkého motorizovaného praporu hlídal spolu s několika dalšími kolegy hotel v Bamaku, hlavním městě Mali.

Konec války v Sýrii? Asadův režim a povstalci podepsali dohodu o příměří

V hotelu sídlí velení výcvikové mise Evropské unie. V průběhu jeho služby došlo k pokusu o atentát. Muž napojený na islamistické skupiny zaútočil kalašnikovem na hotel, spustil palbu na lidi v něm. Náš četař bleskurychle připravil do palebné pozice lehký kulomet, kterým byla hlídka vyzbrojená, palbu opětoval a teroristu eliminoval. Následkem jeho rychlého a přesného zásahu nedošlo v důsledku teroristova útoku k žádnému úmrtí nebo zranění.

Nyní dostal náš voják za svůj hrdinský čin, při kterém bez přehánění byly ve hře životy, vysoké evropské vyznamenání. Naše media to sice zaznamenala a zveřejnila, ale jako běžnou, ničím nezajímavou zprávu. A to je myslím škoda. Pokud prokáže příslušník našeho malého a globálně bezvýznamného národa takovou míru hrdinství, že za to dostane evropské vyznamenání, měl by to být pro nás Čechy větší svátek než vítězství ve fotbale.

Armádní šmírování: Sledování veškerého elektronického provozu jde proti ústavě

Měl by se k tomu vyjádřit prezident, měl by mu poděkovat premiér, přední komentátoři by se měli předhánět v tom, kdo napíše uznalejší komentář, ve školách by den po udělení vyznamenání měly učitelky říct dětem, že se náš krajan zachoval jako hrdina, že na něj můžeme být hrdí, a že i v tak malé zemi, jako je ta naše, žijí výjimeční lidé. Ale nic z toho se nestalo.

Nevolám po falešné pompě, ta je vždycky prázdná a hloupá. Ale když někdo v uniformě naší země v zájmu nás všech nasadí krk a zachová se jako hrdina, tak by se o tom mělo mluvit. Takže alespoň za mne - četaři C.H., díky, že existujete!

Ruská armáda může znovu přijít do Česka, propaganda dělá z lidí zombie, říká mučený…
Před 250 lety se narodil Václav Radecký, po Žižkovi nejslavnější český vojevůdceKlíčová slova: Česko, armáda, Mali, vyznamenání


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější