nahoru

Konec války v Sýrii? Asadův režim a povstalci podepsali dohodu o příměří

ČTK 29. prosince 2016 • 12:44
Konec války v Sýrii? Asadův režim a povstalci podepsali dohodu o příměří
foto: reuters

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že syrský režim a rebelové podepsali dohodu o příměří. Jeho garanty jsou Rusko a Turecko. Obě strany konfliktu jsou prý rovněž připraveny zahájit mírová jednání. Uzavření dohody o klidu zbraní následně potvrdila i syrská armáda, napsala agentura AFP. 

Bojové operace v zemi ukončí dnes o půlnoci místního času (23:00 SEČ). Příměří se netýká Islámského státu, bývalé fronty An-Nusra a jejich spojenců. Zástupci povstalců se zatím jednoznačně nevyjádřili.

Klid zbraní budou podle Putina provázet mírové rozhovory mezi vládou syrského prezidenta Bašára Asada a opozicí. Obě strany konfliktu se rovněž setkají u jednacího stolu během rozhovorů, které se uskuteční v kazašské Astaně. Kdy se tyto rozhovory uskuteční, již ruský prezident neuvedl.

Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua bude příměří zahrnovat 62.000 opozičních bojovníků po celé Sýrii. Ruská armáda spolu s Turky budou prý dodržování klidu zbraní monitorovat.

Zatímco Rusko patří k hlavním spojencům syrského režimu, Turecko vždy podporovalo umírněnou protivládní opozici.

ČTK


Klíčová slova: putin, Turecko, sýrie, Rusko, válka, AsadDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře