Pokud jste z Aleppa, všechno je teď pro vás lepší než Asad | Reflex.cz
nahoru

Pokud jste z Aleppa, všechno je teď pro vás lepší než Asad

Jan Jandourek30. září 2016 • 16:30
Pokud jste z Aleppa, všechno je teď pro vás lepší než Asad
foto: Profimedia.cz

Co se vlastně děje v Sýrii? Není to jedna válka, ale několik válek. Proto ani nemůže existovat jedno mírové řešení. Velmoci to ale přehlížejí.

Jak uvádí Francesca Borri, italská žurnalistka a autorka knih o válečných konfliktech, které sledovala z blízka, ještě nedávno bylo syrské Aleppo jen předmětem pozemních útoků. Tehdy to bylo jednodušší, lidé umírali, ale umírali náhle. Dnes tomu tak není. V Aleppu je jediná bojová linie a ta je na nebi. Lidé dole na zemi mají čas přemýšlet, kdy po prvním vzdušném úderu přijde nějaký další a vyhodí do povětří zubožené přátele a rodiny. „A ti, kdo v Aleppu přežívají, mohou sotva být označeni za šťastlivce. Jsou to chodící mrtvoly.“

Text Francesci Borri publikoval ruský server The Moscow Times. Rusko je ostatně jednou z viditelných stran konfliktu. Když začalo v září minulého roku svou kampaň, síly syrského prezidenta Bašára Asada měly v Aleppu převahu. O rok později a po nejnovějších útocích na město není nikdo na pochybách, jaký výsledek bude mít strategie vedená Ruskem. Autorka cituje historika Tacita: „Vytvářejí zpustošenou zemi a říkají tomu mír.“

Aleppo, město války: Video zachycuje klidnou chvíli plnou smíchu, v tom vybouchne bomba

Všeobecně se má za to, že mír v Sýrii je blokován nesouladem mezi Ruskem a Spojenými státy. Může to být ale i zcela naopak. Obě strany se v podstatě dohodly, že cokoliv je lepší než právo šaría, dokonce i barelové bomby, plynové útoky, zápalné zbraně a hladovění.

Syrský vůdce, tedy hlava zbytku Sýrie, Bašár Háfiz al-Asad vypadá jako menší zlo pro Sýrii. Menší zlo vždy závisí na tom, z čí perspektivy se díváte. Jestli se zeptáte sunnitů, nebo šíitů, nebo křesťanů, nebo přicházíte z Islámského státu.  „Pokud přicházíte z Aleppa, je pro vás cokoliv lepším než Asad. Všechno je lepší než čekání na smrt,“ píše Francesca Borri.

Vzhledem ke složitosti situace jsou podle autorky snad nejlepší nadějí na mír v této oblasti návrhy diplomata OSN a zmocněnce pro mírové řešení v Sýrii Staffana de Mistury, které se nezaměřují se na nějaké celostátní dohody, ale hledají nějaké místní řešení. Je to rozumná a postupná strategie a snad jediná funkční - aspoň ve válce, ve které jsou nespočetné ozbrojené skupiny. Strana vzbouřenců, jak je dobře známo, je dost fragmentovaná, ale fragmentace na druhé straně není o nic menší. To, čemu se říká Asadova armáda, je ve skutečnosti seskupení ruských tryskáčů, bojovníků Hizballáhu, íránských bojovníků, žoldáků a bojovníků z řad afghánských uprchlíků, kteří jsou přinuceni bojovat.

Svět šokovala fotka zakrváceného opuštěného pětiletého chlapečka v syrském Aleppu

Jinými slovy, syrskou válku je třeba chápat jako mnoho válek současně. Je to Putinova válka, je to Erdoganova válka, válka Hizballáhu, válka Kurdů, válka Islámského státu a válka proti Islámskému státu. Co to není, je válka za Sýrii.

Je zřejmé, že ani Asad, ani rebelové nemohou vyhrát, nikdo na to nemá sílu a nikdo nemá lidovou podporu vládnout zemi. Jediná cesta z propasti je přesvědčit Syřany, aby vzali zemi do svých rukou. Zdá se, že teď ani Rusko ani Spojené státy o to nemají zájem. Zatímco pro Rusko je prioritou být zpátky na světové scéně, prioritou pro Spojené státy - a také pro Evropany - je udržet islamisty daleko od moci. Problém je v tom, že kořeny islamismu jsou v problémech, které jsou skutečné.

Zastavte bezohledné bombardování Aleppa, žádají Lékaři bez hranic syrskou vládu a její…

Po pěti letech a 500 000 mrtvých se kvůli nedostatku protivzdušných zbraní dočkáme nejspíš pádu Aleppa. Džihádisté se pak stáhnou, jako se stáhli z Tikrítu, Ramádí, Palmyry a Fallúdži. Jenže se stáhnou a nebudou poraženi. Budou prostě jinde. Jedna bitva se vyhraje, ale oni nebudou poraženi, soudí Borriová.

Když se podíváme na zmatenou situaci v Sýrii, vidíme, jak cynické jsou návrhy různých Neználků, kteří hlásají, že Syřané mají zůstat doma a s puškou v ruce bránit své domovy. Na straně které z armád? Jak se budou puškou, kdyby ji náhodou měli, bránit barelovým bombám a smrtícímu plynu? Jak mohou věřit tomu, že vítězstvím zrovna té jejich strany nastane mír?

Tehdy a nyní: 27 apokalyptických obrázků ze syrského Aleppa, jednoho z nejstarších měst…
S Islámským státem za hranice Hollywoodu aneb Jak velká může být lidská blbost!Klíčová slova: Sýrie, válka, Aleppo


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější