V Itálii hledají po zemětřesení viníky. V Česku se dál bláznivě staví v záplavovém území | Reflex.cz
nahoru

V Itálii hledají po zemětřesení viníky. V Česku se dál bláznivě staví v záplavovém území

Pavel Antonín Stehlík29. srpna 2016 • 15:55
Počet obětí středečního zemětřesení ve střední Itálii se zvýšil na 247. Další stovky osob utrpěly zranění, někteří jsou v kritickém stavu.
Počet obětí středečního zemětřesení ve střední Itálii se zvýšil na 247. Další stovky osob utrpěly zranění, někteří jsou v kritickém stavu.
• foto: 
ČTK

Itálie řeší následky ničivého zemětřesení, u kterého zahynulo téměř 300 lidí. Jako obvykle už zaznělo „kdo za to může?“. Nebyly u budov porušeny stavební předpisy? Mezitím se v Česku po všech špatných zkušenostech, obrovských škodách a obětech na životech dál staví v záplavovém území. Čekáme na další mrtvé?

V Itálii řeší, zda jsou neschopní vědci, kteří včas nevarovali před možnou pohromou. Nebo zkorumpovaní politici, kteří se věnovali něčemu jinému a hloupě utratili veřejné zdroje na jiné věci, než ochranu před zemětřesením. Klasicky se přidávají spekulace o podvodných stavitelích, kteří ošidili materiály na stavbách, co se rozpadly jako domečky z karet. A jistě, vláda neposlala včas pomoc.

Na rozdíl od Itálie naše země neleží na tektonickém zlomu a podobně velké zemětřesení v České republice nehrozí. I když kdoví. Ve Švýcarsku se toho pro budoucnost spíše obávají.

Video: Italští záchranáři vytáhli ze sutin živou dívku po 17 hodinách

U nás jsme si ale v posledních 20 letech „užili“ hodně potop a záplav. Padly tisíce staveb, desítky lidí bohužel zahynuly. Škody dosáhly celkem stovky miliard korun. Voda smetla i bohorovně vystupujícího pražského primátora.

Všimli jste si ale, že v zaplavených zónách se u nás dříve nestavělo?

Zastavěli jsme je až v době, kdy stavby povolovaly stavební úřady, zřízené proto, abychom stavěli jen kde se má a jak se má!

Počet obětí zemětřesení v Itálii vzrostl na 247
ČTK 25. srpna 2016 • 10:34

Počet obětí zemětřesení v Itálii vzrostl na 247

Předkové dnešních Italů zakládali města na tektonickém zlomu, protože o jeho existenci neměli žádné tušení. Pokud české stavební úřady nevěděly, kde jsou záplavové oblasti, pak je lepší je nemít. Pokud to věděly, pak tím spíše.

Proč si ale dál koledujeme v případě povodní o další průšvihy, kterým by se dalo vyhnout? A proč tomu stát přihlíží? Pak bude viníkem i on. 

Autor, Pavel Antonín Stehlík, byl poradcem několika evropských vlád a také generálním komisařem české účasti na světové výstavě Expo 2010 v čínské Šanghaji.

Tři roky od zaplavené zoo: „Nikomu bych podobné pocity zmaru a zklamání nepřál,“…
Mohutné záplavy v americké Louisianě si už vyžádaly jedenáct obětí

Pavel Antonín StehlíkVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější