V Itálii hledají po zemětřesení viníky. V Česku se dál bláznivě staví v záplavovém území | Reflex.cz
nahoru

V Itálii hledají po zemětřesení viníky. V Česku se dál bláznivě staví v záplavovém území

Pavel Antonín Stehlík29. srpna 2016 • 15:55
Počet obětí středečního zemětřesení ve střední Itálii se zvýšil na 247. Další stovky osob utrpěly zranění, někteří jsou v kritickém stavu.
Počet obětí středečního zemětřesení ve střední Itálii se zvýšil na 247. Další stovky osob utrpěly zranění, někteří jsou v kritickém stavu.
• foto: 
ČTK

Itálie řeší následky ničivého zemětřesení, u kterého zahynulo téměř 300 lidí. Jako obvykle už zaznělo „kdo za to může?“. Nebyly u budov porušeny stavební předpisy? Mezitím se v Česku po všech špatných zkušenostech, obrovských škodách a obětech na životech dál staví v záplavovém území. Čekáme na další mrtvé?

V Itálii řeší, zda jsou neschopní vědci, kteří včas nevarovali před možnou pohromou. Nebo zkorumpovaní politici, kteří se věnovali něčemu jinému a hloupě utratili veřejné zdroje na jiné věci, než ochranu před zemětřesením. Klasicky se přidávají spekulace o podvodných stavitelích, kteří ošidili materiály na stavbách, co se rozpadly jako domečky z karet. A jistě, vláda neposlala včas pomoc.

Na rozdíl od Itálie naše země neleží na tektonickém zlomu a podobně velké zemětřesení v České republice nehrozí. I když kdoví. Ve Švýcarsku se toho pro budoucnost spíše obávají.

Video: Italští záchranáři vytáhli ze sutin živou dívku po 17 hodinách

U nás jsme si ale v posledních 20 letech „užili“ hodně potop a záplav. Padly tisíce staveb, desítky lidí bohužel zahynuly. Škody dosáhly celkem stovky miliard korun. Voda smetla i bohorovně vystupujícího pražského primátora.

Všimli jste si ale, že v zaplavených zónách se u nás dříve nestavělo?

Zastavěli jsme je až v době, kdy stavby povolovaly stavební úřady, zřízené proto, abychom stavěli jen kde se má a jak se má!

Počet obětí zemětřesení v Itálii vzrostl na 247
ČTK 25. srpna 2016 • 10:34

Počet obětí zemětřesení v Itálii vzrostl na 247

Předkové dnešních Italů zakládali města na tektonickém zlomu, protože o jeho existenci neměli žádné tušení. Pokud české stavební úřady nevěděly, kde jsou záplavové oblasti, pak je lepší je nemít. Pokud to věděly, pak tím spíše.

Proč si ale dál koledujeme v případě povodní o další průšvihy, kterým by se dalo vyhnout? A proč tomu stát přihlíží? Pak bude viníkem i on. 

Autor, Pavel Antonín Stehlík, byl poradcem několika evropských vlád a také generálním komisařem české účasti na světové výstavě Expo 2010 v čínské Šanghaji.

Tři roky od zaplavené zoo: „Nikomu bych podobné pocity zmaru a zklamání nepřál,“…
Mohutné záplavy v americké Louisianě si už vyžádaly jedenáct obětí

Pavel Antonín StehlíkVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,050
29,220
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější