nahoru

Britové prý nevěděli, o čem hlasují. A co má být? To je přece normální

Miroslav Cvrček 28. června 2016 • 12:02
Britové prý nevěděli, o čem hlasují. A co má být? To je přece normální
foto: ČTK/AP/Stefan Rousseau

Jen pár okamžiků po britském referendu se média začínají předhánět v tom, kdo více zpochybní jeho legitimitu. Zjistilo se totiž, že se v kampani lhalo, že voliči netušili, co je po brexitu čeká, a že to vlastně nevěděli ani politici. To je pravda; no a?

 

Samozřejmě že naprostá většina voličů totálně netušila, jak je to s tokem peněz mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Samozřejmě že většina Britů neměla ponětí o tom, co bude následovat. Samozřejmě že kampani vládla demagogie (na obou stranách). Samozřejmě že se lhalo.

A ono to snad někdy bylo jinak?

Kdyby se měla rušit všechna referenda a všechny volby, při nichž volič nebyl dostatečně informován a při kterých se lhalo, pak budeme rušit úplně všechna referenda a všechny volby v celé historii lidstva.

Byli snad Češi dostatečně informováni, když v referendu v roce 2003 hlasovali pro vstup do EU? Řekla jim to hloupá vládní kampaň?

Schvalují se tu tuny zákonů a směrnic, o nichž netuší skoro nikdo nic, a skoro nikomu to nevadí. Nečeká se, až občan bude informován. Dokonce se nečeká ani na to, až budou dostatečně informováni všichni poslanci či europoslanci.

Taková je západní demokracie. Někdy rozhoduje masa nezasvěcených. Někdy hrstka zasvěcených.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější