Nové referendum? Pod peticí jsou již podpisy tří milionů Britů | Reflex.cz
nahoru

Nové referendum? Pod peticí jsou již podpisy tří milionů Britů

ČTK26. června 2016 • 14:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
ČTK/AP/Anthony Devlin

Již více než tři miliony Britů podepsaly internetovou petici, která vyzývá k uspořádání nového referenda o členství země v Evropské unii. Britští poslanci jsou vzhledem k vysokému počtu signatářů nuceni alespoň zvážit debatu na toto téma. Podle mnoha politologů ale nemá petice šanci na úspěch, píše dnes zpravodajský server BBC News.

"My, níže podepsaní vyzýváme vládu, aby zavedla pravidlo, že pokud pro setrvání v unii či pro odchod z unie hlasuje méně než 60 procent lidí při účasti nižší než 75 procent, pak by mělo být vyhlášeno další referendum," uvádí se v petici, která byla na stránce britského parlamentu zveřejněna již před čtvrtečním referendem.

Ve čtvrtečním referendu se celostátně vyslovilo pro odchod z unie téměř 52 procent Britů. Hlasování se zúčastnilo 72,2 procenta voličů. Rozdíl mezi příznivci a odpůrci brexitu v referendu činil 1,269.501 hlasů.

Premiér David Cameron, který v pátek v reakci na výsledek referenda oznámil, že rezignuje na svou funkci, již dříve řekl, že žádné druhé referendum se konat nebude. Peticí, která získá v týdenní lhůtě více než 100.000 podpisů, se nicméně podle britských zákonů musí zabývat petiční výbor parlamentu. Ten zváží, zda o ní má Dolní sněmovna debatovat. Podle BBC by se měl petiční výbor sejít v úterý.

10 užitečných rad, jak mají Britové přežít brexit
ČTK 25. června 2016 • 22:38

10 užitečných rad, jak mají Britové přežít brexit

Řada analytiků v britských médiích prohlásila, že konání druhého referenda nepřichází v úvahu. Uspořádání nového referenda je "vysoce nepravděpodobné", řekl listu The Daily Telegraph přední expert Vernon Bogdanor. "Myslím si, že EU nebude chtít dál vyjednávat, považuje toto hlasování za konečné," dodal.

"Nemá smysl, aby lidé teď tu petici podepisovali, měli to udělat předtím," konstatoval další politolog John Curtice.

Mluvčí Dolní sněmovny uvedla, že petice byla vytvořena 24. května a v okamžiku, kdy byl vyhlášen výsledek referenda, pod ní bylo 22 podpisů.

Po brexitu raustria, czechout a quitaly. Navrhuji využít nálady a hlasovat o vystoupení…

Mnozí Britové, včetně poslance Davida Lammyho, ale připomínají vyjádření šéfa protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage z doby před referendem. V prohlášení tehdy uvedl, že těsný výsledek by byl důvodem k druhému referendu.

"Výsledek referenda 52 ku 48 by znamenal nedokončenou záležitost. Pokud tábor příznivců setrvání Británie v unii vyhraje dvoutřetinovou většinou, pak to tím končí," prohlásil Farage v květnu. Nyní nicméně UKIP odmítá, že by výsledek byl důvodem k dalšímu lidovému hlasování.

Petr Mach: Odchod Británie ukáže, že se dá existovat vedle EU
Bohumil Pečinka 24. června 2016 • 16:54

Petr Mach: Odchod Británie ukáže, že se dá existovat vedle EU

Opoziční poslanec David Lammy naopak vyzval parlament, aby výsledek referenda zvrátil. Upozornil přitom na to, že referendum je nezávazné. "Parlament by měl ukončit toto šílenství a sejít se nyní k hlasování o tom, zda máme opustit Evropskou unii," řekl.

ČTK
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,670
22,540
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější