Vystoupení z EU by byla pro Česko kardinální hloupost | Reflex.cz
nahoru

Vystoupení z EU by byla pro Česko kardinální hloupost

Jana Bendová7. června 2016 • 09:51
CZexit
CZexit
• foto: 
Reflex.cz

Z Evropské unie rozhodně (dvakrát podtrženo) vystupovat nechci. To je moje jasná volba v - naštěstí virtuální - hře Reflexu na referendum o vystoupení či setrvání Česka v evropském klubu. Britové, kteří zakrátko budou hlasovat doopravdy, jsou na tom úplně jinak než my tady mezi kopci uprostřed kontinentu. Vlastně je to stejné jako v manželství: moudrý člověk z něj také neutíká jen proto, že všechno neklape podle něj a občas to mezi „členy“ i drhne.  

Když už jsem u toho manželství. Arabové mají takové trefné přísloví: Manželství je jako obléhaná pevnost, kdo je venku, chce dovnitř a kdo je uvnitř, chce ven. S Evropskou unií je to dost podobné. Ale ať si svůj život v „pevnosti“ obracím, jak obracím, žít v manželství i v Unii je stokrát výhodnější, lepší a příjemnější než být single (nebo kůl v plotě?). Jenže oboje je třeba si odpracovat, přičinit se, nic nespadne z nebe, nic nezařídí jen ten druhý.

Nervozita v Británii před referendem o EU vrcholí, síly jsou vyrovnané, rozhodne kampaň

Česko není jako Velká Británie silnou zemí, která svůj vliv neztratí ani v případě vystoupení z EU. Nejsme bohatí jako Švýcaři. Nemáme ropu jako Norové. Nejsme velcí jako Němci. Zato máme zatraceně blízko Putinovo Rusko. Kdybychom čistě teoreticky z klubu vystoupili, náš hlas bude na mezinárodním hřišti připomínat pípání ptáčka. To za prvé. Ekonomicky si také nepolepšíme, jsme s Unií příliš svázáni a na ní závislí. To za druhé. A za třetí? On ten svobodný pohyb, který si užíváme třeba jen o dovolené, je přece také něco úžasného.

Anketa
Chcete, aby Česká republika byla i nadále členem Evropské unie, nebo aby z Evropské unie vystoupila?
Zůstat členem EU
20.4%
9181
Vystoupit z EU
79.6%
35720

Má Česká republika zůstat členem EU? Reflex vyhlašuje referendum nanečisto

A že patříme podle průzkumů k největším euroskeptikům? Ale my patříme k největším skeptikům obecně! Přihodilo se nám to v průběhu dějin. Prošly občas přes nás, někdy dokonce po našich ohnutých zádech, jsme proto preventivně připraveni na špatné. Jakási předběžná opatrnost to je. Když bude špatně, my s tím přece předem počítáme. Když bude dobře, budeme mile překvapeni. Teď se sice máme asi nejlépe v naší historii – i díky členství v EU a v NATO – ale nepřipouštíme si to. Zase ta předběžná opatrnost, že?!

Jistě, Evropská unie není dokonalá. Ale ani my dokonalí nejsme. Docela se k sobě hodíme.

P.S. Mimochodem, rozsáhlý výzkum demografů z pražské VŠE před pár lety prokázal, že manželství je výhodné, a to zejména pro muže. Žijí déle

Roztříštěné volby: Britský systém dvou stran se rozpadá
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější