Protikuřácký zákon: Jen neomarxistická buzerace. Odnaučovat vás nemá stát | Reflex.cz
nahoru

Protikuřácký zákon: Jen neomarxistická buzerace. Odnaučovat vás nemá stát

Jiří X. Doležal15. dubna 2016 • 08:45
JXD
JXD
• foto: 
Stanislav Krupař

Včera jsem byl u Michaely Jílkové v jejím pořadu hájit práva kuřáků na kuřácké hospody. A doslova jsem se vyděsil, jak mělko je v myslích řady našich spoluobčanů uložena láska k totalitě, pocit vlastní nesvéprávnosti a potřeba paternalistického státu.

Plošný zákaz kouření v restauracích je neomarxistické eurototalitní opatření, které má posílit ponížení občana, co nedostatečně dbá o současnou svátost nejsvětější - o své zdraví. Argument ve prospěch zákazu, že kouřením v restauracích trpí personál, je úplně prázdný - samoobslužné kuřácké restaurace s obsluhou pouze na nekuřáckém baru jsou evidentním řešením.

Obrázky na cigaretách: Reklama na rakovinu nezabere
Jiří X. Doležal 7. února 2016 • 02:23

Obrázky na cigaretách: Reklama na rakovinu nezabere

Argumenty, že existencí kuřáckých restaurací trpí nekuřáci, je falešný. Nikdo je nenutí do kuřáckých hospod chodit, nekuřácké dnes kromě nejmenších vesnic stejně převažují. A zakazovat kuřákům, aby se dobrovolně scházeli na místě k tomu určeném a tam se kolektivně oddávali tabákovému dýmu je diskriminace.

Přesto jsem zaznamenal, že jak zástupci nekuřáků v publiku, tak význační nekuřáci u mikrofonů (dva aktivisté a jeden profesor - onkolog), a dokonce i jeden kuřák z publika volají po tom, aby stát vychovával své občany - dospělé, plnoleté, s volebním právem - že mají žít zdravě. Půlka sálu prostě sama sebe chápala jako nezralé děti, na které musí vrchnost dohlížet, vychovávat je a dbát o jejich zdraví tím způsobem, že jim bude aktivně zasahovat do života a říkat jim, co mají a co nemají dělat se svým tělem. Vrcholem pak byl jeden kuřák, který se ztotožňuje se zákazem kouření, protože doufá, že ho tím stát odnaučí kouřit.

Cigareta lepší než kalašnikov. Francouzské školy ve strachu z džihádu nechávají kouřit…

Přestože od převratu, od pádu komunismu uplynulo už skoro třicet let, je nejméně polovina lidí pořád ještě plně otevřena státní totalitě. Nepřijali roli svobodných, svéprávných občanů, kteří rozhodují sami za sebe, ale chápou se jako malé děti, které musí tatíček stát vychovávat.

Kouření: Co vám je do mého zdraví?
Jiří X. Doležal 11. prosince 2015 • 00:11

Kouření: Co vám je do mého zdraví?
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Eva Vorlíčková-Holzmannová: Těžký život se slavným komikem Felixem, který zažil Wehrmacht i tuberkulózu
PREMIUM X Robert Johnson: Bluesový král upsal duši na rozcestí ďáblu. Jeho písně ovlivnily Rolling Stones i Boba Dylana
PREMIUM X Černobyl nadchnul diváky i kritiky a vytvořil globální „wow efekt“. HBO šlape i po odchodu legendárního šéfa
PREMIUM X Dva zcela odlišné světy stojící nesmiřitelně proti sobě, to je obraz dnešní české společnosti

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější