Usain Bolt předvedl stometrovou Ódu na radost | Reflex.cz
nahoru

Usain Bolt předvedl stometrovou Ódu na radost

Petr Volf7. srpna 2012 • 14:39
Usain Bolt
Usain Bolt
• foto: 
Profimedia.cz

Jamajčan Usain Bolt ve sprintu na sto metrů předvedl dosud nejkrásnější výkon olympiády. Bez debaty.

Stovka je nejsledovanější olympijská disciplína, zlato ze stovky vyváží deset zlatých získaných ve sportech, jako jsou akvabely, synchronizované skoky do vody, skoky na trampolíně, dětská gymnastika a dalších podobných (sami si dosaďte podle míry atraktivnosti). Bylo to skvostné představení, které si budeme ještě dlouho pamatovat.

 

Bolt předstartovní pohodu nijak nepředstíral, uvolněně vypadali i jeho hlavní rivalové Blake, Gatlin nebo Powel. Dělali do kamery vtipná gesta, bylo znát, že si je promýšleli předem, alespoň v tomto ohledu nechtěli za ním zaostat. Člověk i přes televizní obrazovku vnímal elektrizující atmosféru, která předcházela souboji o nejrychlejšího běžce planety.

 

Popravdě, Bolt mohl na stovce prohrát jenom sám se sebou – pokud by předčasně vyběhl a byl by diskvalifikován, jako se mu to stalo na posledním mistrovství světa. Jakmile po padesáti metrech natáhl krok, ostatní už se jenom dívali na jeho dlouhá záda. Čas 9,63 znamenal obhajobu pekingského zlata, pouhých 5 setin vteřiny za vlastním „svěťákem“ z roku 2009. Dobře si vedli také Blake a Gatlin, jenže neměli šanci. Byli rádi, že mají medaile.

 

 

Usainův běh na sto metrů sledovalo v hledišti osmdesát tisíc fandů, z nichž někteří za svoje místa zaplatili v přepočtu dvaadvacet tisíc: kdyby stál lístek průměrně deset tisíc, dělala by tržba osm set milionů korun, což je mimochodem částka, na níž přišel zahajovací ceremoniál.

 

Bolt si všechny diváky podmanil, v jeho případě je to pravidlem, protože všude, kde se ocitne, „diktuje“. Však si to sami můžeme každoročně ověřit na vlastní oči na Zlaté tretře v Ostravě. Sice o sobě tvrdí, že legendou bude, až vyhraje dvoustovku, ale nejenom pro mě je jí už teď.

 

Bolt je ideální reklamou na sport, v jeho podání je to skoro legrace – něco samozřejmého a lehkého. Jako by vystoupil z animovaného filmu. Když běží, usmívá se… Jak by ne, když se v euforii zapomíná dotýkat hřebíky treter dráhy. Mimochodem, běh je nejlevnější disciplína, stačí trenky a tenisky. Na Jamajce to vědí.

 

Černoši nejsou opice
Jiří X. Doležal 6. srpna 2012 • 09:43

Černoši nejsou opice

Na Marsu přístála Curiosity. Bude kosmický výzkum zase "cool"? A přispěli byste na něj…

Petr Volf


Klíčová slova: rxrx, petrvolf


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu
PREMIUM X Dobytí Měsíce: Kdo stál v pozadí? Geniální mladá ajťačka a Hitlerovi inženýři
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější